Sirkenin Cilt Bakımında Kullanımı

Sirkenin Cilt Bakımında Kullanımı

Salatalara lezzet veren sirkenin cilt bakımı için de etkili bir doğal ürün olduğunu biliyor musunuz? Çoğu bayan sirkeyi saç bakımı için kullanmaktadır. Sirke ile yapılan kepeği önleyen ve saçlara parlaklık veren birçok saç bakım kürü bulunmaktadır. Saçlar için harika bir doğal bakım ürünü olan sirke ciltteki çeşitli problemleri gidermekte de oldukça etkilidir. Bu yazımızda sirkenin cilt bakımında kullanımı konusuna değiniyor ve bayanların doğal yoldan güzelliği yakalayabilmesi için bazı kürler veriyoruz.

Sirkenin Cilde Faydaları

 • Sirke asidik özelliğinden dolayı cildin pH dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeni ile özellikle sivilce ve akne oluşumunu önlemede ve var olan bu sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sirke elde ve vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmakta kullanılabilir.
 • Güneş yanığından dolayı meydana gelen yanma ve batma hissini azaltmaya yardımcı olur.
 • Sirke ile selülit oluşan bölgeye düzenli olarak masaj yaparak, cildin portakal kabuğu görünümünün azaltılması sağlanabilir.
 • Tırnak mantarı tedavisinde de elma sirkesi oldukça etkilidir.
 • Cildi canlandırır ve daha parlak görünmesini sağlar.

Tüm bu faydaları nedeni ile sirke, cilt için en hesaplı ve etkili doğal bakım ürünleri arasında bulunur. Aşağıda sizlerle sirkeyi cilt bakımında ne şekilde kullanabileceğinizi anlatıyoruz. Cildinizin ihtiyacına göre hangi doğal formülü uygulayabileceğinize karar verebilirsiniz.

Sirke İle Sivilcelerden Kurtulma

Cildinizde sivilce ve akne problemi oluştuysa bunlardan kurtulmak için sirkenin asidik ve antibakteriyel özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Cildinizde sivilce olmasa bile tedbir amaçlı olarak da bu doğal formülü uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 şişe organik elma sirkesi alın ve buju aynı miktarda distile su ile sulandırın. Bir pamuk yardımı ile karışımdan cildinize uygulayın. 10 dakika kadar yüzünüze etki etmesi için bekledikten sonra, yüzünüzü yıkayarak durulayabilirsiniz. Bu formülü 1 ay boyunca düzenli olarak uygulamanız halinde sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Sirke İle Doğal Tonik Yapımı

Elma sirkesi ile evde kolayca yapacağınız bir tonik sayesinde hem cildinizi temizlerken, yağ dengesini sağlamaya da yardımcı olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 ölçü sirke
 • 2 ölçü su

Yapılışı ve Uygulaması

Verilen malzemeleri bir kabın içinde karıştırın ve biraz pamuk kullanarak cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilt yapınız varsa sirkenin tahriş etmesini önlemek için 3 ölçü suya, 1 ölçü sirke kullanın.

Sirke İle Yaşlılık Lekelerinden Kurtulma

Elma sirkesinin içine katılan bazı malzemelerle yapılan bazı kürler bulunmaktadır. Bunları düzenli olarak uygulayarak cildinizde meydana gelen yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Soğan Suyu Kürü

Malzemeler

 • 1 ölçü elma sirkesi
 • 1 ölçü soğan suyu

Yapılışı ve Uygulaması

Elma sirkesi ve soğan suyunu bir kabın içinde güzelce karıştırın. Bir pamuk yardımı ile lekelerin bulunduğu bölgeye bu karışımdan sürün. 30 dakika kadar karışımın uygulama bölgesine etki etmesini bekledikten sonra durulayın.

Elma Sirkesi ve Portakal Suyu Kürü

Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı elma sirkesi
 • 2 yemek kaşığı portakal suyu

Yapılışı ve Uygulaması

Elma sirkesi ve taze sıkılmış portakal suyunu iyice karıştırın. Hazırladığınız kürü pamukla lekelerin olduğu bölgeye sürün. 30 dakika sonra bölgeyi bol su ile yıkayarak durulayın.

Sizlere verdiğimiz bu formüllerden istediğinizi, günde 1 defa uygulayarak yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltabilirsiniz. Bu doğal karışımlar güneş lekelerinin giderilmesi için de kullanılabilir.

Sirke İle Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş yanığı, yazın çoğumuzun başına gelen bir durumdur. Yanıkların ciltte oluşturduğu yanma ve batma hissi çok can yakar. Tahriş olan cildin iyileştirilmesinde, yanma ve batma hissinin giderilmesinde elma sirkesi çok etkilidir. Sıcak yaz aylarında cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumaya özen gösterin ve güneş kremi kullanmadan dışarıya çıkmayın. Aldığınız tüm önlemlere rağmen cildinizde güneş yanığı meydana gelirse aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 ölçü elma sirkesi
 • 2 ölçü soğuk su
 • Temiz bir bez
 • Hindistan cevizi yağı

Yapılışı ve Uygulaması

Bir kabın içinde elma sirkesi ve soğuk suyu karıştırın. Temiz bir bezi bu karışıma batırın ve yanık oluşan bölgeye yerleştirin. Birkaç dakika sonra bezi alın ve cildinizin kurumasını bekleyin, sonrasında bölgeye hindistan cevizi yağı uygulayın. Bu uygulama sayesinde hem acınız hafifler, hem de cildiniz daha çabuk kendini toparlar.

Sirke İle Selülit Tedavisi

Bayanların ortak sorunlarından birisi olan selülite karşı da elma sirkesi ile yapılan bir kür bulunmaktadır. Selülit bulunan bölgelere düzenli olarak bu kür ile masaj uygulanması halinde, var olan selülitlerin belirginliği azalır ve yenilerinin oluşumu da önlenebilir. 15 günde 1 kere uygulayabileceğiniz bu doğal formülü sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler

 • 3 ölçü elma sirkesi
 • 1 ölçü masaj yağı

Yapılışı ve Uygulaması

Elma sirkesi ve masaj yağını bir kabın içinde güzelce karıştırın. Sonrasında selülitli bölgeye bu karışımı masaj yaparak sürün. Uygulamadan daha iyi sonuç alabilmek için bölgeyi 30 dakika boyunca sarın. Sürenin sonunda yıkayarak temizleyin ve uygun bir nemlendirici sürerek uygulamayı sonlandırın.

Işıltılı ve Canlı Bir Cilt İçin Sirke Maskesi

Çoğu cilt bakım maskesinde kullanılan zeytiyağının cilde faydaları bilinmektedir. Elma sirkesi ve üzüm sirkesi kullanılarak yapılan pratik bir doğal bakım maskesi ile, cildinize canlılık ve tazelik getirebilirsiniz. Kuruyan cildinize bu maske sayesinde kaybettiği nemi geri kazandırabilir aynı zamanda derinlemesine bir temizlik sağlayarak, daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

NotSirke ile yapılan cilt bakım maskeleri konusunda küçük bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Maskelerin yapımında kullanılan zeytinyağı ya da sirke gibi ürünler organik olmalı. Çünkü işlenmiş ürünler bazı özelliklerini yitireceği için, cilt üzerinde istenen etki sağlanamayabilir. Bu nedenle organik ürünler kullanmaya özen göstermeniz gerekmekte.

Yapılışı ve Uygulaması

Cam bir kasenin içinde üzüm sirkesi ve zeytinyağını karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın. 25 dakika kadar maskesin cildinize etki etmesini bekledikten sonra bol ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz. Cildinizin genç ve taze görünümünü korumak için maskeyi 15 günde 1 kere uygulayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Üzüm Sirkesi ve Gül Suyu Maskesi

Sirke cildi bakterilerden temizlemeye yardımcı olur, bu özelliği ile sivilcelerin giderilmesine yardımcı olduğu gibi yeni sivilce oluşumunu da önlemek de etkilidir. Gül suyu ise çok eski zamanlardan beri bayanların cilt temizliği ve bakımında kullandığı en etkili doğal bakım ürünleri arasındadır. Bu iki doğal ürünü bir arada kullanarak bakımlı ve güzel bir cilde sahip olmak mümkün.  Daha temiz ve sivilcesiz bir cildin formülünü aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler

 • Yarım çay bardağı gül suyu
 • Yarım çay kaşığı üzüm sirkesi

Yapılışı ve Uygulaması

Gül suyu ve üzüm sirkesini bir kabın içinde karıştırın. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak durulayabilirsiniz. Maskeyi sivilceler geçene kadar,  sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Sirke ile cilt bakımı yapmak, doğal ve ekonomik yönden cildinizin güzelliğine katkıda bulunmanıza yardımcı olur. Hassas bir cilt yapısına sahip olanlar sirke ile cilt bakımı yapacakları zaman, bu konuda gereken özeni göstermeli. Sizlere verdiğimiz doğal bakım maskeleri ve kür tariflerindeki malzemelerin ölçüsüne de uymaya dikkat etmelisiniz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.