Metabolizma Nasıl Hızlanır

Metabolizma Nasıl Hızlanır

Kilo sorunu olan kişiler metabolizmaları ile ilgili olduğunu düşünmektedir. Onlara göre de çabuk ve kolay kilo alarak zor ve yavaş kilo vermelerinin suçlusuyla metabolizmalarının iyi çalışmama şeklidir. Haksız da sayılmamaktadırlar. İyi çalışan güçlü ve hızlı işleyen bir metabolizma yapınız varsa çok yemek de yeseniz incecik kalmanız normaldir. Fakat metabolizmanız hızlı çalışmıyorsa kilo almanız çok kolay olur.

Metabolizma vücudunuzun yiyeceklerle aldığı besinleri enerjiye dönüştürmesinde ve bu enerjiyi de yakması olarak bilinir. İyi çalışan bir metabolizmaya sahipseniz aldığınız besinleri kolay bir şekilde enerjiye dönüştürmeniz mümkün. Daha iyi bir şekilde yakarsınız. Geride ise atık filan da kalmamaktadır. Metabolizmanız yavaş ise yiyip içtiklerinizi yeterli bir şekilde kullanamazsa enerjiye dönüşüp yakılamaz. Bu durumda da kalan enerji yağ olarak depolanır ve kilo alma durumuna geçer. Yaşlanmanızı nasıl değiştiremezseniz zayıflamanızı da sabit bir şekilde durduramazsınız.

Metabolizma Neden Bozulur?

 

Bilinenin aksine kilo problemi olan kişilerin genelinde metabolizma yavaşlaması değildir. Hızlanmış olduğu söylenmektedir. Kilolu kişilerde de metabolizmayı bozarak yavaşlatan en büyük yanlışlardan biri hareketsizlik ve kötü olan diyetlerdir. Özellikle de şok diyetlerin, sebze suyulu olan açlık kürlerinin, bilinçsiz detoks programlarının yağ yerine de kas dokusunu yakarak sizi kas fakiri yapması, sarkopenik birine dönüştürmesi de metabolizmanızı durdurma noktasına getirebilmektedir.

Hızlı kilo vermeler de kas kitlesi azaldığından metabolizmanın canına okuması da gerçek bir olaydır. Metabolizma yavaşlamasıyla doğrudan birbirine bağlantılı olan temel hormonal sorunlar da tiroid bezi tembelliği, yani hipotiroidi durumuna gelmektedir.

Metabolizma Nasıl Hızlanır?

 

Metabolizmanın hızlandırılmasına gelince temel hızlandırıcısı düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ve kas kitlelerini arttırmaktır. Daha sık bir şekilde bol su içmeniz, yeşil çayı tercih etmeniz, proteinden zengin beslenmeniz metabolizmayı az da olsa hızlandırır. Fakat güçlü ve sağlam bir metabolizma istiyorsanız kas kitlenizi arttırmanız gerekmektedir.

Metabolizmanın kısa bir zaman içinde hızlanmasını istiyorsanız, yediklerinizin daha kolay yakılmasını, kilo almamayı, fazla kilolarınızdan kolayca kurtulmayı diyorsanız yapacağınız en basit şeyse yürümektir. Yürümek, genellikle de tempolu yürümeniz büyük kas gruplarını da harekete geçirdiğinden son derece etkili bir metabolik aktivatördür. Hele ki haftada 2 – 3 defa ağırlık çalışmaları ile destek verirseniz, metabolizmanız daha çok memnun kalır.

Metabolizma Nasıl Çalışır?

 

Metabolizmanın çalışmasını ve hızını belirleyen birçok faktör vardır. Genç biriyseniz hızlı, yaşlı biriyseniz yavaş çalışmaktadır. Yeteri kadar da kas kütleniz vardır. Aktif bir yaşamınız bulunuyorsa metabolik hızınız daha yüksek, yağ biriktirme olasılığınız da düşüktür. Bayanlarda ve erkeklere oran ile daha yavaştır. Bayanların menopoz, erkeklerin andropoz dönemleri zamanlarında değişen hormonal yapılanmalar neticesiyle yavaşlamaktadır. Uykusuzluğun, az su içmenin, hareketsizliğin, tiroid bezi tembelliğinin ve daha pek çok sorunların da metabolizmayı olumsuz bir şekilde etkilediği bilinmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.