Hardal Yağının Faydaları ve Zararları

Hardal Yağının Faydaları ve Zararları

Hardal yağının faydaları ve zararları nelerdir, hardal yağı ne işe yarar? Hardal bitkisinin siyahı, beyazı ve kahverengisi bulunur. Bu bitkilerin ekstrakte edilmesi sorucu sarı hardal yağı oluşur. Antik çağlardan günümüze kadar bir pek çok alanda kullanılan şifalı bir yağ olarak bulunur. En yaygın bulunduğu yer Doğu Hindistan ve Kuzey Hindistan’dır. Hardal yağı insan sağlığı açısından pek çok fayda sağlayan bir yağdır.

Hardal bitkisi aynı familyada bulunduğu bitkiler gibi keskin ve kendine özgü bir kokuya sahiptir. İçerisindeki etken maddelerin yarısından çoğu tekli doymamış yağ asidinden oluşur. Çoklu doymamış yağ ise %20 oranındadır. İçerisinde pek çok yararlı yağlar bulunur.

Bunlar linolenik asit ve omega 3 yağ asitleridir.

Çok faydalı bir yağ olan hardal yağı tüketim için oldukça uygun bir yağdır. Yemeklere ve salataların içerisine konularak tüketilen şeyleri hem çok lezzetli bir tat elde etmiş hem de faydalı bir hale getirilmiş olur. Cilt ve saç içinde çok faydalı bir üründür. Saymakla bitmeyen faydalar sağlayan bu sağ Hindistan’da sıkça kullanılan bir yağdır. Peki, hardal yağının faydaları ve zararları nelerdir?

Hardal Yağı Nedir?

Hardal yağı nedir? Hardal tohumlarından elde edilen bir yağdır. Tohumları presleyerek sarı hardal yağını elde etmek mümkündür. Hardal yağı uçucu bir yağdır. Tohumların preslenmesi sonucu elde edilen bu yağ su ile damıtıldıktan sonra elde edilmiş olur. İçerisinde bulunan yararlı yağ asitleri ile oldukça yararlı bir yağ olan hardal yağı genel itibari ile yemeklerde ve soslarda kullanılan bir yağdır.

Fakat kozmetik alanında da oldukça faydalı olduğu son dönemlerde ortaya çıkmaya başlamıştır. İnsan sağlığı açısından pek çok fayda sağlayan hardal yağı cilt, saç, eklem ve kalp gibi çok fazla yarar sağlamaktadır. Hastalıkları tedavi eden, cildi besleyen ve saçları koruyan bu yağ son dönemlerde oldukça fazla ilgi görmeye başlamıştır.

Hardal Yağı Ne İşe Yarar?

Hardal yağı ne işe yarar? İnsan sağlığı açısından pek çok fayda sağlayan hardal yağı özellikler saçlarda derinin doğal dengesini korumaya ve dengeyi geri kazanmaya yardımcı olan bir yağdır. İçerisinde tüksek miktarda ALA ve erustik asit içeren hardal yağı kuru kaşıntı gibi sorunları ortadan kaldırmaya yarayan bir yağdır. İçerisinde bulunan glikozinolat maddesi ile mikrop ve enfeksiyonların büyümesini ve yayılmasını engelleyen bir yağdır.

Aynı zamanda hardal yağı doğal bir anti-inflamatuardır. Ciltte oluşabilecek sedef ve egzama hastalıklarına yararlı olur ve geçmesini sağlar. Bazı reçetelerin içerisinde dahi hardal yağı bulunmaktadır. Kaşıntı, kızarıklık ve yara gibi durumlarda kaşıntı karşıtı olan hardal yağı çok iyi gelir. Saçlara ve cilde hardal yağı uygulayarak cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak mümkündür.

Bunlarla birlikte hardal yağı saçların hızlı bir şekilde uzamasını ve sağlıklı bir görünüm almasını sağlayan bir yağdır. Hardal yağı antibakteriyel özelliğinden dolayı ciltte oluşabilecek akne ve sivilce gibi durumları ortadan kaldırarak pürüzsüz bir cilt elde etmektedir. Aynı zamanda sivilcelerden sonra ciltte kalan lekelerin de geçmesine yardımcı olan bir yağdır. Kafa derisinde oluşabilecek olan deri hastalıklarına da yararlıdır.

Hardal Yağı Nasıl Kullanılır?

Uzun yıllardır öksürük ve gribal enfeksiyonlarda sıklıkla kullanılan hardal yağı özellikle solunum yollarını temizlemek için kullanılır. Aynı zamanda kış aylarında dudakların kurumasında da hardal yağı bir miktar parmağa alınarak dudağa uygulanır. Ayrıca göbek deliklerine sürerek bir gece öyle uyuduktan sonra dudak çatlağı gibi problemler ortadan kalkıyor. Kulağa çok garip gelse de bu bir gerçektir. Bunun dışında bir başka kullanım alanı ise dişlerdir. Dişleri beyazlatmak için de hardal yağı kullanmak mümkündür.

Hardal Yağı Kullanımı

 • 1 çay kaşığı hardal yağı, 1 çay kaşığı zerdeçal ve biraz tuzu karıştırarak diş etlerine uygulamak gerekir.
 • Duruladıktan sonra ortaya çıkan beyazlık büyüleyicidir.
 • Hardal yağının içerisinde bulunan omega 3 yağ asidi ve linoleik asit sayesinde kanser riskini ortadan kaldıran ve kanserden koruyan bir yağdır.
 • Hardal yağının saçta kullanımına gelince duşa girmeden 15 dakika önce saç derisine masaj yaparak sürüp, kan dolaşımını hızlandırmak gerekir.

Bu sayede çok sağlıklı ve gür saçlar görmek mümkündür.

Hardal Yağının Faydaları

 • Hardal yağı insan sağlığı açısından çok önemli bir yağdır.
 • Kalp, cilt, eklem ve kas gibi hastalıklara çok büyük bir destek olur ve azaltır.
 • İçerisinde bulunan linoleik asit ve omega 3 yağ asidi ile kanser olma riskini en aza düşürür.
 • En çok mide ve kolon kanserinin önünde duran bir kalkandır.
 • Hardal yağı içerisinde çok miktarda çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ asitleri bulunur. Bu yağlar kalp krizi riskini yüzde ellinin altına düşürerek insanları korumaya sağlar.
 • Aynı zamanda hardal yağı kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükselten bir yağdır.
 • Böylece kalp ve damar hastalıkları gibi problemleri ortadan kaldırarak insan sağlığına büyük bir yarar sağlamaktadır.
 • Hardal yağının diğer bir faydası ise öksürük ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmesidir.
 • Solunum sıkıntısı çeken insanların çokça tercih ettiği bir yağdır.
 • Solunum sıkıntısını geçirmek için hardal yağı soğan ve sarımsak ile karıştırılarak göğüs ve sırt bölgesine uygulanır ve büyük bir rahatlamaya sebep olur.
 • Diğer bir kullanım şekli ise hardal yağını sıcak suya koyarak buhar şeklinde solumaktır.
 • Astım gibi solunum problemlerine oldukça iyi gelen bir yağdır.
 • Hardal yağının faydası ise diş problemleri ve diş beyazlatmadır.

Hardal Yağının Cilde Faydaları

Hardal yağı pek çok vitamin bakımından oldukça zengin bir yağdır. Bu özellikleri ile Hardal yağının cilde faydaları; Hardal yağın cilt için en önemli etkisi kahverengi ve koyu lekeleri gidermeyi sağlar. Dolaşım sistemini arttıran bu yağ hassas ciltler için önceden mutlaka test edilmesi ve daha sonra kullanılması gerekir. Her gün düzenli olarak yüze masaj şeklinde uygulandığında güneş lekeleri ve cilt problemlerini ortadan kaldırır.

Aynı zamanda yaşlanmanın ortaya çıkardığı kırışıklık ve sarkmaları ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.

Hardal Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Hardal yağı ve Hindistan cevizi yağlarını karıştırarak cilde uygulayıp yaklaşık 20 dakika kadar bekletip durulamak gerekir. Bu işlem düzenli olarak yapıldığında yaşlanmayı en aza indirir. Hardal yağının cilde en önemli faydalarından biri ise cilt döküntüsü ve enfeksiyon gibi cilt hastalıklarını tedavi etme özelliğine sahiptir. Güçlü anti bakteriyel özelliğinden dolayı enfeksiyon durumlarında cilde çok iyi gelen bir yağdır. Aynı zamanda bu yağ yaşlanmayı geciktirme özelliğine de sahiptir. İçerisinde bulunan yüksek E vitamini ile kırışıklık ve torbalanma gibi sorunlara çözüm olur.

Hardal Yağının Saça Faydaları

Sağlık için çok önemli olan ve pek çok fayda sağlayan hardal yağı saç içinde çok faydalı bir yağdır. Yemeklere kullanılan hardal yağı saç için de pek çok farklı şekilde kullanılabilir. Hardal yağı saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Aynı zamanda saça güç ve gürlük kazandıran bir üründür. Nem vermesi ile tanınan hardal yağı saça çok büyük bir nem sağlar ve patlak bir görünüm kazanmasına neden olur.

Hardal Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Hardal yağını doğal bir saç kremi gibi düşünmek mümkündür. İçerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri ile saçı besler ve nemlenmesini sağlar. Saç diplerine, uçlarına ve boyuna masaj yapılarak sürülerek 20 dakika bekletildikten sonra saç inanılmaz bir canlılık kazanır. Aynı zamanda hardal yağı kırılmaya meyilli ve cansız saçları içerisinde bulunan yararlı yağ asitleri ile besleyerek saç tellerini güçlendirmeye yarar. Saç için gerekli olan pek çok vitamini verir. Maske formunda uygulama çok uygun ve saça çok faydalı bir işlemdir.

Hardal maskesi saç uzatır mı? detaylar için tıklayın…

Hardal Yağının Zararları

Her insanın yağlara karşı reaksiyonu farklıdır. Hardal yağının zararları arasında insanlar üzerinde alerjik reaksiyon gösterebilir olma özelliği vardır. Normal kullanım dozundan fazla miktarda kullanıldığı takdirde ise vücuda fayda sağlayacak bir yağ zarar şeklinde reaksiyon gösterebilmektedir. Vücudun alerjisinin olup olmadığını anlamak adına kol içerisine bir miktar hardal yapı sürülerek yaklaşık olarak 24 saat bekletilip daha sonra gözlemlemek gerekir.

24 saat sonunda herhangi bir kızarıklık veya yara gibi belirtiler oluştuğu takdirde bu yağın doktora sorularak kullanılması gerekir. Hardal yağının içerisinde bulunan yararlı yağ asitleri fazla kullanım durumlarında vücuda zararlı bir dönüş sağlar. Kırışıklık ve güneş yanıkları gibi lekeler için cilde uygulandığında 10 dakika sonra ciltte yanma olduğu zaman kesinlikle bekletilmeden yıkanması gerekir.

Hardal Yağının Fiyatı

Hardal yağı her yönden insan sağlığına, cildine ve saçına çok büyük faydaları bulunur. Bu yağ ülkemizde çok bulunmadığından diğer bitkisel yağlara oranla biraz daha pahalıdır. Hardal yağının fiyatı fayda bakımından oldukça uygun bir üründür. Hem yemek alanınsa hem kozmetik alanda her alanda kullanılabilen bir yağdır. 100 ml 16,00 liraya satın alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.