İştah Kesici Çayların Faydaları ve Zararları? Zayıflatan Çaylar Nelerdir?

İştah Kesici Çayların Faydaları ve Zararları? Zayıflatan Çaylar Nelerdir?

Kilo vermek için iştahınıza bir şekilde hakim olmanız gerekmektedir. İştahına hakim olabilmek için iştahınızı kesecek bazı şeyler gerekir. Bu nedenle sizlere iştah kesici çaylar ve tariflerini vererek iştahınızı kesip , kolayca kilo vermenizi sağlayacak iştah kesiciz zayıflama çayları önermek istiyorum.

Aşağıda tariflerini temin ettiğimiz, kilo verdiren bitki çaylarını düzenli kullanarak ayda 10 kiloya kadar verebilirsiniz!

İştah Kesici Çaylar ile Zayıflamak Gerçekten Mümkün!

Zayıflama çayları kilo verme sürecine iki farklı şekilde etki eder;

 • İştahınızı kontrol altına alarak öğün sayınızı ve yediğiniz miktarı azaltmanıza yardımcı olmak suretiyle
 • Yağları eriterek ve ödem attırarak

İştah kesen çaylar ile iştahınız kesilecek ve yediğiniz öğün sayısı bile azalacaktır. Böylece mideniz küçülecek ve rahatça kilo verebileceksiniz. Lafı çok uzatmadan iştah kesici çay tariflerini sizlerle paylaşalım.

İştah Kesici Tarçın Çayı

Malzemeler

 • Karanfil ( 2-3 adet )
 • Elma ( 1 adet )
 • Karabiber ( 2 tatlı kaşığı )
 • Limon ( 1 adet )
 • Çubuk tarçın ( 1 adet )

Hazırlanışı : Bir tencere içerisinde 2-3 litre kadar suyu ocağa koyun. Daha sonra içerisine elmayı dilimleyin ve limonu sıkın. Daha sonrasında ise diğer malzemeleri ekleyin. Su kaynadıktan sonra süzün ve 1 bardak için.Artan karışımı 2 gün içerisinde tüketebilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

İştah Kesen Nane Çayı Tarifi

Malzemeler

 • Nane ( 1 tatlı kaşığı )
 • Su ( 1 bardak )

Hazırlanışı : Bir cezve içerisine su koyun ve içerisine 1 tatlı kaşığı naneyi ekleyerek ocakta kaynatın. Daha sonra demleyin ve gün içerisinde her yemek öğününden önce tüketin. Kısa sürede iştahınız kesilecektir. Çok kullanılan bir iştah kesici çay tarifidir.

İştah Kesici Yeşil Çay Tarifi

Malzemeler

 • Yeşil çay ( 1 tatlı kaşığı )
 • Sıcak su ( 1 bardak )

Hazırlanışı : Bir cezve içerisine suyu ve yeşil çayı koyup kaynatın. Daha sonra çayı demleyin ve gün içerisinde 2 kere tüketebilirsiniz. İştah kesici bu harika çayın yağ yakımını hızlandıran bir etkisi olduğu gibi iştahınızı da keser.

İştah Kesici Rezene Çayı

Malzemeler

 • Rezene tohumu ( 1 tatlı kaşığı )
 • Sıcak su ( 1 bardak )

Hazırlanışı : Cezve içerisinde suyu koyun ve içerisine rezene tohumunu ekleyerek kaynatın. Daha sonra demleyin. Demleme sonrasında suyun ılık olmasını bekleyin ve yemeklerden önce tüketin. Rezene şişkinliğinizi alır ve iştahınızı kapatır.

İştah Kesici Chia Tohumu Çayı

Malzemeler

 • Nane yaprağı ( 2 -3 adet )
 • Chia tohumu ( 2 tatlı kaşığı )
 • Limon ( yarım )

Hazırlanışı : 1 bardak kaynamış su içerisine nane yaprağı ve chia tohumunu ekleyin. Kaynattığınız karışımı demledikten sonra yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Ciddi anlamda iştahınızı keser ve kolayca kilo vermenizi sağlar.

Zayıflama çayları, vücudunuza hızlı bir şekilde kilo atılmasını sağlayan en önemli diyete yardımcı yoldur. Ancak şunu bilmenizde fayda vardır. Zayıflama çayları hiçbir zaman tek başına etkili bir yol değildir. Zayıflama çaylarının en büyük özelliği metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Bu çaylar arasında en etkili ve yararlı olanı yeşil çaylardır.

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Detoks Çayı

Metabolizma Hızlandırarak ve Ödem Attırarak Kilo Verdiren Zayıflama Çayları

 • Yeşil Çay : Yeşil çaylar metabolizmanızı hızlandırarak, vücudunuzdaki yağların yakılmasını sağlar. Bayanlar vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmak için genellikle yeşil çay kullanırlar. Yeşil çay aynı zamanda vücudunuzdaki organlara da yararı vardır. Ancak yeşil çay çok içilmemelidir. Fazla yeşil çay tüketirseniz zararları da olacaktır. Özellikle hamile olan bayanlarda sakıncalıdır. Günde 2 bardak kullanırsanız zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Dediğimiz gibi 2 bardak aşımında yeşil çayın zararlarını görürsünüz.
 • Zencefilli Çay : Zencefilli çay kullanmanın amacı vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak için kullanılır. Zencefilli çay vücudunuzun metabolizmasını hızlandırır ve vücudunuzda bulunan fazla yağ oranını dışarı atar. Zencefilli çayın da yeşil çay gibi fazla kullanıldığında zararları olur. Özellikle tansiyon hastaları, hamile bayanlar, kolestrol sahibi kişilerin dikkat etmesi gerekiyor. Gün içerisinde 1-2 bardak dışında zencefilli çayı tüketmemeye dikkat edin.
 • Kekik Çayı : Kekik çayı doğanın en büyük mucizelerinden bir tanesidir. Bağırsakların çalışmasını ve yağ oranını dengeler. Ancak kekik çayı kullanabilmeniz için yaş, kilo veya çeşitli hastalıkları olanlara sorun çıkarabilir. Çünkü ağır bir çay türüdür. Günde en fazla 1-2 bardak tüketilmelidir.

Her Zayıflama Çayı Alınır mı?

Bildiğiniz gibi neredeyse her köşe başında bu zayıflama çayları satılıyor. Hatta bu zayıflama çaylarını hepsi bir yerde paketler halinde satıyorlar. Ancak bu çayları her yerden almamaya özen gösterin. Hatta zayıflama çayları her bünyeye iyi gelmiyor. Her vücut kendine özgü tepkime sağlar. Kimine zayıflama çayları iyi gelir kimine kötü gelir. Bu nedenle şeker hastaları bu çayları tüketirken dikkat etmelidir. Kısacası deneme yanılma yöntemi ile vücudunuzun tepkisini ölçmeniz gerekmektedir.

 

Zayıflama Çayları Nasıl Tüketilmelidir?

 • Zayıflama çaylarının etkisini arttırmak istiyorsanız, içerisine limon ilave edin. Limonda bildiğiniz gibi yağ yakıcı maddeler bulunur. Mümkünse limonu yemeyin. Sadece çayınızın içine sıkın. Ancak limon aynı zamanda düşük tansiyon hastalarına iyi gelmez. Fazla limon tüketmeniz tansiyonunuzu iyicene düşürür.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı zayıflama çayı her bünyeye iyi gelmez. Eğer halsizlik veya kendinizi kötü hissettiğinizde zayıflama çayını kesmeniz gerekmektedir.
 • Tarçın kilo vermenizi kolaylaştırır. Bu nedenle zayıflama çayının içine tarçın koyabilirsiniz. Hatta bazı bayanlar gün içerisinde içtikleri çayların içerisine formda kalmak için çubuk tarçın koyarlar.
 • Şekerden uzak durun. Hatta zayıflama çaylarının içinde şekerli hiç bir katkı maddesi kullanmamaya özen gösterin. Şeker vücutta yağ yapar bu nedenle verdiğiniz kiloları tekrar geri alırsınız. Şekerden uzak durun bizden söylemesi.
 • Çok fazla tüketilmemelidir. En fazla 2 bardak olmak üzere uzun vadeli kullanıldığında ciddi zayıflama olduğunu gösterecektir.

En Etkili Zayıflama Çayları

Maalesef ülkemizde kilo problemi çeken insan sayısı günden güne artıyor. Kimisi beslenme düzeninden kimisi hareketsizlikten yakınıyor. Kilo problemi olan kimse kilosundan mutlu olmadığı için , zayıflatan egzersizlerden tutun, inceltme kemerlerine, termal taytlardan tutun, Ender Saraç tarafından da tavsiye edilen streç film ile zayıflama yoluna kadar zayıflama yolları arayıp duruyor.

İşte bu zayıflama yolları içerisinde en çok tercih edilen ve zayıflamak için oldukça faydalı olan zayıflama çayları, fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin yardımına koşuyor. Ancak zayıflama çayı kullanan bir çok kişi hangisinin daha etkili olduğunu bilmiyor. Bu nedenle sizlere en etkili zayıflama çayları hangisi ve ne işe yarar bilgi vermek istedik.

Kilo vermek için birbirinden farklı yöntemler vardır. Ancak zayıflama çayları bu yöntemlerin başında gelir. Zayıflama çayının da belirli bir etkisi vardır. Bu kapsamda zayıflama çayı içerim ama yanında da pasta börek yerim gibi düşünmemek lazım.

Zayıflama yöntemleri arasında en sağlıklı ve doğru olanı bitkisel zayıflama yöntemleridir. Hatta zayıflama yöntemlerini ünlülerde oldukça fazla kullanmaktadır. Dilerseniz ünlülerin kullandığı zayıflama çayları yazımızdan okuyup görebilirsiniz.

Bitki Çayı Satın Alırken Dikkat!

Bir çok bitki çayının üzerinde yağ yakıcı bitkisel çay şeklinde ibareler görebilirsiniz. Aslında bu ibarenin bütünü yanlıştır. Çünkü bitki çayları yağ yakmaz. Sadece metabolizma hızlandırır. Bu nedenle metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı zayıflama çayı denilse daha doğru tabir edilir.

Zayıflama çayları, metabolizmayı hızlandırarak yağları yakar. Dikkat ederseniz kilo alamayan bir çok insanın sorunu da metabolizmasının hızlı çalışmasından dolayıdır. Kilo problemi yaşayanların en büyük problemi ise metabolizmasının çok yavaş olmasıdır. Zayıflama çayları bu devrede işe girer.

 

Zayıflama Çayı Nasıl Yağ Yakar?

En etkili zayıflama çayları yağ yakarken bilmediğimiz bir yöntem ile bu işi gerçekleştirir. Zayıflama çayını içtikten sonra metabolizma hızlanır. Vücudumuzda bir enerji deposu vardır. Bazı organlar bu enerji deposundan enerji alarak çalışır. Eğer metabolizma yavaşlarsa işlevlerini tam yapmazlar ve yağ birikimi olur. Eğer metabolizma hızlanırsa da bu yağlar yavaş yavaş erir ve organlar tam işlevini yapmaya başlar. Böylece fazla kilolar yavaş yavaş atılır.

Bunun dışında zayıflama çayları antioksidan görevi görür. Kısacası eriyen fazla yağlar, vücuttan dışkı ile hızlı bir şekilde atılır. Bu nedenle de yağ yakma işlemi daha da hız kazanır ve fazla kilolar bir an önce gider.

Kilo Verdiren Üstün Etkili Çaylar Hangileridir?

Yeşil Çay, en etkili zayıflama çayları arasında birinci sıradadır. Ayrıca bitki çayları içerisinde bilinen en iyi antioksidandır. Yeşil çay özellikle böbrek hareketliliğine yardımcı olur. Gün içerisinde en fazla 4-5 fincan yeşil çay tavsiye edilir.

 

Oolong Çayı, Çin bölgesinde yetişen kamelyalardan alınan bir çaydır. Oolong çayının mucizevi bir etkisi vardır. Bu çay kanı sulandırması, doymamış yağlara karşı savaşması, kanser hücreleri üzerindeki etkisi, metabolizmayı hızlandırması gibi etkileri vardır.

Zayıflama isteyenlerin oldukça fazla tükettiği Oolong çayı, bir çok aktar ve süpermarkette satılmaktadır. Eğer sizde bu mucizevi bitkiden faydalanmak istiyorsanız mutlaka kullanmalı ve zayıflama çayı olarak tüketmelisiniz.

 

Kuş otu çayı, doğada tamamen serbest yetişen bir bitkidir. Kuş otu bitkisi haşlanarak çıkarılan suyundan içilir. Ciddi anlamda antiseptik ve antioksidanlar barındıran bu çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran en önemli ve en etkili çaylardan birisidir.

 

Nane çayı da en etkili zayıflama çayları arasında yerini almaktadır. Özellikle kas gevşetici etkisi ve güçlü bir antioksidan çay olduğu için oldukça fazla tercih edilmektedir. Nane çayı, vücuttaki sindirim sistemini uyarıcı özelliği de göz ardı edilemez. Nane çayını çok fazla tüketmek doğru değildir. Ancak zayıflamak isteyenlerin mutlaka kullanması gereken bir çaydır.

Zencefil Çayı hoş kokusu ve metabolizmayı hızlandırması amacıyla en etkili zayıflama çayı olarak bilinir. Tam bir antiseptiktir. Bakterilerle savaşan yapısı ve bağırsaklara olan etkileri sayesinde zayıflama çayları arasında en etkili olanlarındandır.

 

Mete çayı hemen hemen kahveye benzeyen ve Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Kahveden tek farkı içerisinde kafein içermez ve zararlı bir yan etkisi yoktur. Mete çayının en etkili özellikleri antioksidan özelliği ve idrar sökücü özelliğidir.

Vitamin değerleri bakımından oldukça güçlü olan mete çayı, en etkili zayıflama çayları arasında en çok tercih edilen çaylardan birisidir. Ancak bu çayı hamilelerin ve emzirme döneminde olan annelerin kullanmasını tavsiye etmiyoruz.

Zayıflama Çayı Zararları

Zayıflama çayları bildiğiniz gibi vücuttaki metabolizmanın hızlanmasını ve kalorilerin hızlı bir şekilde yakılmasını sağlar. Zayıflama konusunda oldukça iddialı ve yağ yakımı yaparak kiloları hızlıca verdirir. Ancak bu ne kadar doğrudur? Zayıflama çayları zararlı mıdır?

Zayıflama Çaylarının Zararları

Bir çok kişi hayatının belirli zamanında zayıflama çayı kullanmıştır. Belki bu çayların sayesinde kilo verenlerde vardır. Ancak bu kilo verme esnasında vücudumuzun metabolizmasıyla o kadar oynar ki , bu durum vücudumuza zarar verir.

Zayıflama Çayının Vücuda Etkileri

Piyasada satılan bazı zayıflama çayları sadece zayıflamaya yardımcı ürünlerdir. Ancak bilinmeyen bir çok zayıflama çayının içerisinde bulunan kafein , size gün içerisinde halsizlik , uyku sorunu , çarpıntı , stres yapar. Aynı zamanda vücuttan çok hızlı bir şekilde su atılmasını sağlar. Özellikle gün içerisinde çok su içen birisi değilseniz , bu daha büyük sorunları bile oluşturabilir. Peki bunlarla beraber zayıflama çaylarının zararları nelerdir?

 

Zayıflama Çaylarının Zararları Nelerdir?

 • Zayıflama çaylarının başlıca zararı vücutta fazla su atımı sağlar ve bol su tüketmezseniz , ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Kalbi yorar ve nabzın çok hızlı atmasına neden olur. Bu da çarpıntı yapar. Kalp ritminizi bozabilir.
 • Zayıflama çayı içerisinde bulunan aşırı kafein nedeni ile mide kramplarına yol açabilir.
 • Çok fazla ve sık zayıflama çayı tüketenlerde baş dönmesi olabilir.
 • Bazı kişilerde ishal sorunu görünebilir.
 • Uyku sorunları oluşabilir.
 • Sindirim sistemi bozukluğuna yol açar.

Gördüğünüz gibi zayıflama çaylarının zararları baya fazla olmaktadır. Özellikle daha fazla etki etmesi için çok kullanan kişilerde etkiler daha ağır geçmektedir.

Zayıflama çayları gerçekten de bitkilerden yapılmaktadır. Bu bitkilerin yanı sıra kimyasal maddelerde barındır. Zayıflama çayı kullanan kişilerin öncelikle zayıflamak mı yoksa sağlığım mı? diye düşünmesi gerekir.

Zayıflama Çayları Alışkanlık Yapar mı?

Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerimizden birinin sorması üzerine araştırıp baktığımda zayıflama çayları alışkanlık ve bağımlılık yapıyor. Nasıl ki sigarada nikotin sebebi ile bağımlılık yapıyor , bitki çaylarının bazıları da bağımlılık yapıyor.

Hatta bazı bitkisel çaylarda bağımlılık sonrasında vücutta kazanılan bağımlılık oranı alışkanlık haline gelip , zaman içerisinde zayıflama çayı da etki etmiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.