Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları

Keten Tohumu Yağının Faydaları ve Zararları

Keten tohumu yağının faydaları saymakla bitmez. İçinde barındırdığı omega 3 doymuş yağ oranı, çinko, demir, bakır magnezyum gibi vücut için çok yararlı şeyler taşır.

Bu yazımızda sizlere keten yağının faydaları nelerdir bahsedeceğiz.

Keten tohumu yağı keten bitkisinin hasat edilmesi ile işlenip ortaya çıkartılan bir yağdır. Keten tohumu yağının tarihi çok eskilere dayanır. Oldukça geniş alanda yararlanılmaktadır. Bunların keşfedilmiş ve günümüze kadar gelmiş olması keten tohumu yağının önemini gösterir. Cilt bakımında, saç bakımında, bunun yanında ciltteki problemlerde, ödem atımında, sağlık konusunda, ciğerlerde ve bağırsaklarda kullanılan yağlardan biridir.

Ağrı kesici özelliğinde olması ağrıların birçoğunu oradan alarak yok eder. Keten tohumu yağı bakteri bulundurmuyor ve mikropları arındırıyor olmasından dolayı enfeksiyonu kurutma ve enfeksiyonu önleme konusunda başarılı bir yağdır. Keten tohumu yağı diğer yağlardan farklı bir özellik olarak bazen katılaşabilir bir şekilde de bulunmasıdır. sizler için bu yazımızda keten tohumu yağının faydaları ve zararları konusunu ele aldık…

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu yağı nedir? Başta sadece çiftçilik alanında kullanılan keten tohumu daha sonra insan hayatının içine de keten tohumu yağı olarak girmiştir. Aynı zamanda kahve çekirdeğine benzeyen bir tohumu mevcuttur. Keten tohumu yağı ortaya çıkartılırken öncelikle tohumları toplanır ve daha sonra bu tohumlar bir müddet küçük parçalara ayrılır ve toz haline getirildikten sonra da yağı ortaya çıkartılır. Bu sayede de keten tohumu yağı nedir sorusu açıklığa kavuşmuş olacaktır.

Rengi itibariyle yağın sarı bir rengi bulunur. Ancak bu keten tohumunun yetiştiği alana göre, aldığı suyun ve güneşin şekline göre değişmektedir. Doğal bir yağ olması ve su oranının az olması sayesinde bakteri üretimi karşılanır. Bu sayede oldukça uzun bir süre keten tohumu yağı kullanılabilir. Doğru saklandığı sürece keten tohumu yağı etkisini kaybetmeyecektir.

Keten Tohumu Yağı Ne İşe Yarar?

Başta keten tohumu görünüşü itibariyle pürüzsüz bir tohumdur. Keten tohumu yağı ne işe yarar? sorusuna cevap olarak ise cildin genel anlamda pürüzsüz olması amaçlı kullanılır ve bunun yanında birçok sağlık rahatsızlığında ortadan kaldırması sebebiyle sağlık amaçlı kullanılabilir. Genellikle cilt bakımları ve maske konusunda keten yağı tercih edilir.

Keten tohumu yağının içerisinde oldukça fazla vitamin bulunduğu için de bazı kolesterol gibi rahatsızlıkları dengeler ve aynı zamanda yağ genel itibariyle damar rahatsızlıklarının onarılmasını, kan dolaşımını hızlandırmasını sağlar. Bakteri öldürülme özelliği ve mikroplardan koruma özelliği bulunduğu içinde enfeksiyon, iltihap gibi oluşumların önüne geçer. Aynı zamanda eklemlerdeki bazı darbelerden dolayı şişkinliklerinin alınmasında yine keten tohumu yağı kullanılabilir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Özellikle nemlendirici sürülerek kullanılabilir. Bunun yanında ağrılı bölgede yine masaj yoluyla kullanıma müsaittir. Sadece ağrıyan bölgede kullanılabileceği gibi sivilcelerin üzerine ya da lekelerin üzerine sürülerek kullanılabilir. O yüzden keten yağı nasıl kullanılır konusunda bir sınırlandırma yapmak mümkün değildir. Ancak genel itibariyle şu bilinmelidir ki içerek kullanılmayacağı için içilmemelidir.

Onun haricinde ağrılı ve problemli bölgelere uygulayarak veya cildin tamamına uygulayarak kullanabilmeniz mümkündür. Özellikle gündüz kullanılması gerekir ve gün içerisinde sadece bir defaya mahsus 5 damladan fazla olmayacak şekilde kullanıma uygundur. Bunun yanında keten tohumu yağı belli bölgelerde terletmek ve bronşiti atmak amaçlı kullanılabilir. Onun için vücudun tamamında masaj şeklinde uygulandıktan sonra terleme yoluyla bronşit atılmasını sağlar. Keten tohumu yağının diğer bir faydası ise diş sağlığını koruyor olmasıdır.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Keten yağı , insan vücudundaki mide ve bağırsaklarda bulunan rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Bağırsakları çalıştırarak, kabızlık sorununa faydası oldukça iyidir.
 • Nasırlara kompres yapılarak yararı vardır.
 • Keten tohumu yağı kemikleri güçlendirir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Öksürüğü kesmeye iyi gelir.
 • Sinir sistemini ve bağışıklık sistemini geliştirir
 • Solunum yolu rahatsızlıklarında olumlu etkileşim sağlar.
 • Kısırlık, prostat ve iktidarsızlığa iyi gelir.
 • Diş eti problemlerinde keten tohumu yağı, diş eti problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kalp ve damar hastalıklarından korur.
 • Yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.
 • Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Keten tohumu yağı bir çok şeye iyi geldiğinden dolayı, diyetisyenler tarafından oldukça tavsiye edilir. Keten tohumunun kadınlar için en önemli özelliğinden bir tanesi de zayıflamada kullanılmasıdır. Keten tohumu açlık hissini geçirerek, kullanan kişiye tokluk hali vermekle ve böylece mide küçültmekte birebirdir. Keten tohumunun zayıflatıcı olmasının diğer bir yanı da içinde bulunduğu omega 3 yağ asitlerinden kaynaklanıyor. Nasıl ki balıkta omega 3 varsa aynen keten tohumu yağında da bulunuyor.

Keten tohumu yağını çok rahat bir şekilde aktarlar edinebilirsiniz. Keten tohumu yağı faydaları cildinize ve vücudunuza çok yararlı olacaktır.

Keten Tohumu Yağı Cilde Faydaları

Keten tohumu yağı cilde faydaları genel itibarıyla cildi daha parlak yapar ve ciltteki ödemlerin atılmasını sağlar. Özellikle soğuk alanlarda çalışanlar keten yağını kullandıklarında yüz felci geçirmelerinin önüne geçer.

 • Kan dolaşımını hızlandırdığı için keten tohumu yağı daha genç görünüm verir.
 • Ciltteki ergenlik döneminde oluşmuş lekelerin giderilmesini ve oluşabilecek lekelerin önüne geçilmesini sağlar.
 • Cildin tamamında uygulandığında yumuşaklığı korur ve aynı zamanda cilt tonunun rengini eşitler.
 • Genel itibarıyla cildin daha parlak ve güzel görünümlü olmasını sağlar.
 • Ciltteki çatlak ya da diğer problemleri onararak yumuşak bir cildi ortaya koyar.
 • Keten tohumu yağı kullanırken cildin herhangi bir bölgesindeki problem için kullanılabilir.
 • Kalp rahatsızlıklarına ve ciğer rahatsızlıklarına önlediği için onların ciltte oluşacak bozukluklarında önüne geçmiş olur.

Keten Tohumu Yağı Saça faydaları

Başta keten tohumu yağı saça faydaları kısmında yağın saç ve baş kısmının her yerinde kullanılabileceğini bilmeniz gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir saç derisinin oluşmasını sağlar ve saçları dipten uca kadar bakım, onarım işlemini gerçekleştirir. Zayıf ve kırılgan saç tellerinin daha güçlü olmasını sağlar. Bu sayede hızlı bir uzamayı da beraberinde getirir. Aynı zamanda saçların genel bakımı için keten tohumu yağı kullanabilir.

Keten tohumu yağı saçların boyanmış ise daha canlı ve parlak gözükmesini saçlı sağlar ve doğal saçların ise doğal görünümlerini canlandırır. İçerisindeki bulunan vitaminleri saça aktaracağı için saç bu vitaminleri aldığından dolayı olduğundan daha fazla güçlü bir saç halini alacaktır. Saçların daha gür ve dolgun çıkmasını sağlar ve saçlarda mikropları ve bakterileri yok eder.

BENZER KONULAR >>>>> Keten Tohumu Yağının Saça Faydaları

Keten Tohumu Yağı Zararları

Bağırsaklardaki problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan keten tohumu yağı fazla kullanıldığında bağırsaklarda bazı problemlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. O yüzden keten tohumu yağı zararları konusunda dikkat edilip kullanırken aşırıya kaçırmamak gerekir. Keten tohumu yağının zararları sıralanacak olursa çok bir zararının olmadığı ortadadır. Çünkü yağ oldukça organik ve kimyasal bulundurmayan bir yağdır.

Ancak aşırı derecede ve yanlış kullanımlar sonucunda zararlı olabilir. Özellikle hamile anne adayları için bu yağ tercih edilmemelidir. Aynı zamanda ilaç kullanan kişiler keten tohumu yağını ilaçla birlikte kullanıldıklarında alerjik reaksiyon yaşamalarına sebep olacaktır. Keten tohum yağı günde 3 damladan fazla kullanılmamalı, kullanıldığı zaman ise yan etkileri kendini gösterecektir.

Keten Tohumu Yağı Fiyatı

Keten tohumu yağı fiyatı sınıflandırmak ve sıralamak mümkün değildir. Farklı fiyatlarda keten tohumu yağı bulunabilir. Bunun nedeni ise boyutları ve kaliteleri aynı olmayabilir. Piyasadaki bulunan keten tohumu yağını inceleyip ortalama bir fiyat ile elde edebilmeniz mümkündür. Önemli olan keten tohumu yağının faydasıdır ve kalitesidir.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece fiyatının pek de bir önemi yoktur. Tabii ki maliyet açısından zarar vermemesi için yine de siz en uygun fiyatta ve kaliteli olanı tercih etmelisiniz. Keten tohumu yağı fiyatının önemli üreticilere göre değişiyor olması da söz konusudur. Eğer ki size %100 başarı ya da %100 organik keten tohumu yağı veriyor ise bu fiyat illaki biraz daha pahalı olacaktır.

Keten Tohumu Yağı Kimler Tarafından Kullanabilir?

Keten tohumu yağını cilt problemleri yaşayan, ergenlik dönemindeki gençler, yetişkin dönemindeki kişiler ve yaşlılar kullanabilir. Aynı zamanda ağrıları bulunan yaşlı kişiler keten tohumu yağı kullanma konusunda rahat olabilirler. Bunun yanında ilaç kullanmayan ve yaşı küçük olmayan kişiler keten tohumu yağını kullanabilmektedirler.

Bakteriden korunmak amaçlı ve mikropları öldürmek amaçlı dezenfeksiyon işlemi olarak herkes kullanabilir. Keten tohumu yağı kullanım alanı oldukça geniş olduğu için kuaförler de sıklıkla kullanabilir. Keten tohumu yağı odaların parfüm amaçlı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla herkes tarafından kullanılabilir. Keten tohumu yağını herkesin kullanılabileceği ve kullanırken de yan etkisinin fazla olmadığı bilinir.

Keten Tohumu Yağının Günlük Kullanımı

Keten tohumu yağı günlük olarak aynı yüz bölgesinde kullanılıyorsa 3 damladan fazla kullanılmamalıdır. Eğer diş sağlığı için kullanılıyorsa yine 3 damla olacak şekilde ve su karıştırılarak kullanılmalıdır. Vücudun tamamın da kullanımına göre değişiklik göstermesinin yanında abartı olmadan belli bir oranda ve tamamına yayılmasını sağlayacak derecede yani dışarıda fazla kalmayacak şekilde kullanılması gerek.

Kuru ciltlerde keten tohumu yağı yoğun bir şekilde uygulanmamalıdır. Fazla kullanım sonrasında cilt tahriş olacak ya da ciltte sivilcelenme veya lekelenme durumları söz konusu olacaktır. Keten tohumu yağı kullanıldığında güneşe kesinlikle çıkılmamalıdır. Çünkü içerisindeki asitler güneş yanıklarına neden olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.