Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Faydaları

Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Faydaları

Yumurta maskesi isminde bir doğal cilt bakımı yöntemi olduğunu biliyor muydunuz , Üstelik Yumurta Akıyla Akne Maskesi tarifi evde kendi kendinize yapabileceğiniz çok basit ve etkili bir tarif. Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı Maskesi tarifi veya Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Yumurta Akı Maskesi tarifi olarak da bilinen bu yöntemle cilt sorunlarına savaş açın, güzelleşin ve gençleşin.

Yumurta Akı Maskesi

Oldukça basit bir uygulama olan, Kırışıklar, gözenekler, sivilceler, lekeler ve çeşitli cilt sorunlarına kullanabileceğiniz yumurta akı maskes tarifi şöyledir.

 • Bir yumurtanın beyazını bir kaba alıp, köpürene kadar karıştırın.
 • Homojen bir forma ulaştığında, göz altlarından başlayarak tüm yüzünüze bir katman halinde sürün.
 • 20 dakika bekledikten sonra, temizleyip kurulayın. (kozmetik kullanmayın, yalnızca su ile temizleyin)

Ayrıca siyah noktalar için uygulayabileceğiniz yöntem yukarıdakine ek olarak, yüzünüze sürme işleminden sonra yumurta kurumadan üzerine bir kağıt havlu yapıştırmaktır. Bu sayede kuruduktan sonra kağıt havluyu bir bant gibi kullanabilirsiniz. Yine 20 dakika bekledikten sonra havluları, ağda çekerken kullandığınız yöntemle çekerek kaldırın. Yine yüzünüzü yıkayıp kurulayın.

Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı Maskesi

Kırışıklıkları için yumurta akından faydalanabilirsiniz. 2 adet yumurta akı ile maskemizi hazırlayabiliriz. Yumurta akını kasede köpürünceye kadar çırpın. Yumurta akını yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Yarım saat yumurtanın kurumasından sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Yumurta Akı Maskesi

 • 2 yumurta akı
 • Yarım limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı sirke

Tüm malzemeleri karıştırın ve karşımı parmak uçlarınızda yüzünüze ve boynunuza eşit miktarda sürün. Göz çevresine sürmemeye özen gösterin. Maske yüzünüzde 10-15 dakika kaldıktan sonra soğuk suyla yıkayın.

Yumurta Akının Faydaları Nelerdir

Yumurta binlerce yıldır sağlık için haricen kullanılmaktadır. Çok eski zamanlarda kırık ve çıkıklarda bile haricen yumurta ile yapılan kreme benzer karışımlar kullanıldığı bilinmektedir. Bildiğiniz gibi yumurta bir plasenta içerisindeki protein odacığıdır. Yani dıştaki, bizim beyazı dediğimiz kısım, plasentayı ifade eder.

Yumurtanın merkezindeki sarısı diye tanımladığımız dairesel odacık ise, canlının vücut bulduğu yerdir. İşte canlı, dış katmanda yer alan o sıvının içerisinde hayatta kalabilir. Eğer yumurtanın beyazı olmamış olsaydı, yumurtanın merkezinde oluşan cenin kısa zamanda ölürdü.

Yani yumurtanın beyazı, bebeğe yaşayabileceği ortamı sağlar. Onu besler ve olgunlaşana kadar ihtiyacı olan besini ona sunar. Dikkat ederseniz canlı yumurtadan çıkarken hiç sıvı yoktur. Zira canlı büyürken o sıvıyı kullanır ve bitirir.

Yani yumurtanın beyazı için yaşam sıvısı demek hiç de yanlış olmaz.

Yumurta akı, kalsiyum, potasyum ve sodyum içerir. Bu maddelerin dışında çeşitli yağlar, aminoasitler barındırır. Ayrıca bir miktar protein ve yağ da bulunmaktadır.

Yumurta Akının Cilde Faydaları

 • Kırışıklıkların nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar.
 • Cilt Gözeneklerin aralarını sıkılaştırır. Deriye pürüzsüz bir görünüm verir.
 • Cildin yağ dengesinin düzenlenmesini sağlar.
 • İçerdiği aminoasitler sayesinde cildin yenilenmesini sağlar
 • Kolajen içeriği ile katılaşmayı önler, daha esnek bir deri kazandırır
 • Cildi gerer, parlak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
 • Yağ dengesini koruduğu için sivilce oluşumunu engeller.
 • Yaşlanma efektlerini en aza indirir, canlı ve genç bir görünüm verir.
 • Doğru kullanım yöntemi uygulanırsa siyah noktaları temizler. Gözenek kapatıcı etkisi ile yeniden oluşumunu engeller.
 • Önceden oluşmuş akne izi vb. izlerin tedavisinde etkilidir.
 • Cilt lekelerini azaltır.

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır

Yumurta akı ile yüz maskesi nasıl yapılır, yumurta akı maskesi tarifleri ile sizlere çok etkili olan maske tariflerini vermeye çalışacağım dilediğiniz maskeyi ihtiyacınız doğrultusunda rahatlıkla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yumurta akı maskesi yapanlar ve memnun kalanların yumurta akı maskeleri;

Yumurta Akı Maskesi Sivilce 

Yumurta akı maskesinin sivilceleri yok etme konusunda büyük başarısı vardır. Yumurta akının içerisinde bulunan “Albumin” adlı protein cildin yağ dengesini sağlarken sivilce oluşumunu önler.

Malzemeler

 • 1 adet organik köy yumurtası
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir cam kese içerisinde karıştın. Temizlenmiş cildinize ve boyun bölgesine sürün. Göz ve dudak çevresine sürmemeye özen gösterin. Ortalama 15 dakika kadar cildinizde kurumasını bekleyin. Özellikle sivilce olan bölgeye uyguladığınızdan emin olur. Bu maske cildi yağlardan arındıracağı için kuruluk hissi yaratabilir. Eğer cildiniz kurursa nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi Siyah Nokta

Siyah noktalar açık olan gözeneklerde yağın ve kirin birikmesi ile oluşur. Bölgedeki kir ve yağ zamanla birikerek sivilceye neden olur. Yumurta akı içeriğinde bulunan 50 fazla protein ile gözenekleri sıkılaştıran, kırışıklıkları yok eden ve siyah noktaları temizleyen etkisi vardır.

Malzemeler

 • 1 Adet yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kahve fincanı içerisine yumurta akını ve şekeri ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı siyah noktaların olduğu bölgeye baskı yapar sürün. Ortalama 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 2 defa 3 gün araya ile yaparak kısa sürede siyah noktalarda kurtulabilirsiniz.

Yumurta Akı Cilt Beyazlatma

Genelde sivilce izleri ve güneş lekeleri olan cilt tiplerinde cilt renk tonu farklılıkları ve kahverengi lekeler vardır. Sizlere vereceğim bu maskeyi düzenli şekilde uygularsanız 5-6 uygulamadan sonra cildinizin beyazladığını ve renk tonunun açıldığı görebilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı portakal suyu
 • 1 yumurta akı
 • Yarım çay kaşığı zedeçal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak yumurta akı ile portakal suyu bir cam kase içerisinde iyice karıştırılır. Son olarak zerdeçal eklenir ve maske hazır hale getirilir.  Temizlenmiş cildinize parmak uçları ile hafif baskı yarak sürülür. Kuruması için 15 ile 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Maske sonra oluşan cilt kuruluğu gidermek için nemlendirici krem yada badem yağını sürebilirsiniz.  Portakalın içeriğinde bulunan asit ve zerdeçal cilt lekesini çıkarmadaki etkisi ile kesin sonuç almanız mümkün. 3 günde 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Bu maske çok akışkan olduğu ve zerdeçal lekesini çıkarma zor olduğundan kesinlikle lavaboda deneyin ve eski bir kıyafet giyin üzerine damlarsa çıkarma çok zor olur.

Yumurta Akı ve Karbonat Maskesi

Cildi yaşıtıran, kirden arındıran, canlı ve parlak görünmesi sağlayan maskelerden biridir. Düzenli olarak yapıldığında cildi ölü hücrelerden arındıran etkisi vardır. Bu maske sivilce ve siyah noktaları yok etmede çok etkilidir. Ünlü oyuncu Aydan Şener bu maskeyi sıklıkla uyguladığını söylemiştir.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yumurta akı ile karbonatı bir kase içerisinde karıştırın ve temiz cildinize sürdükten sonra 10 dakika kadar bekleyin. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Yumurta Akı İle Gözenek Sıkılaştırma

Genişlemiş gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek için en sık kullanılan maskelerden biridir. Kolay ve pratik olan bu maskeyi uygulamak için yeterli miktarda yumurta akını yüzünüzün her yerine iyice sürün ve kurumasını bekleyin kuruduktan sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise 1 adet yumurta akı ile 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve yüzünüze sürerek 10 dakika bekleyin. Haftada 2 defa olmak üzere 1 ay boyunca düzenli yaptığınızda gözeneklerin sıkılaştığını ve temizlendiğini göreceksiniz.

Gözenek sıkılaştırmak için yumurta akı maske tarifler arasında bulunan diğer tarifimizde 2 yumurta akına yarım limon suyu ekliyoruz son olarak 1 yemek kaşığı sirke ekledikten sonra iyice karıştırıp göz ve dudak çevresi hariş yüzümüze sürüp 15 dakika bekleyip ılık su ile durulamanız yeterli. Ciltte kuruluk hissi oluşacağından kesinlikle nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Yumurta Akı Kırışıklık Maskesi

Yumurta akı ile kırışıklıkları gidermek yaşlanma etkileri yok etmek için 2 adet yumurta akını köpürene kadar iyice karıştırın hazırladığınız yumurta akını dairesel hareketlerle yüzünüze sürün yarım saat bekledikten sonra olık su ile durulayın.

Yumurta akı kırışıklık maskesi olarak vereceğimiz diğer tarifte 1 adet yumurta akı ile 1 çay kaşı inceltilmiş tuzu iyice karıştırıp hazır hale getirdikten sonra yüz ve boyun bölgesine sürüyoruz. 15 dakika kadar bekleyip ılık su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 1 defa uygulanır.

Nemlendirici Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı sadece yağlı cilde sahip kişilere değil cildiniz nemlendirmek isteyenlere çözüm sunmaktadır. Cildi nemlendiren, nem oranını dengeleyen bu maske kuru cildinizin nem oranını dengeleyerek ayrıca yumuşacık ve esnek olmasını sağlayacaktır.

Malemeler

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 çay kaşığı sade yoğurt
 • 1 Çeyrek avokado

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak avokadoyu çatal ile iyice ezdikten sonra yoğurt ve yumurta akını ekleyip iyice karıştırıyoruz. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekleyin. Ilık su ile duruladıktan sonra nemlendirici krem sürmeniz yeterli. Haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Suna Dumankaya Yumurta Akı Şeker Maskesi

Güzellik uzamanı Suna Dumankaya katıldığı bir TV programında cilt lekelerini yok etmek için yumurta akı ve şeker maskesi kullanılması gerektiğini söylemiştir.Yumurta akı ve şeker maskesi kullananlar maskenin çok işe yaradığını söylemişlerdir. Peeling etkisi yaparak lekeleri yok eden bu maskenin tarifi ise;

Malzemeler

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir cam kase içerisinde iyice karıştırın ve temizlenmiş olan lekeleri bölgelere sürün. Sürerken parmak uçlarınız ile hafif baskı yapın. 20 dakika bekledikten sonra ovalayarak çıkarın ve ılık su ile durulayın.

 

Yumurta Akı Peçete Maskesi

Yumurta akı peçete maskesi sıklıkla uygulana ve çok beğenilen maskelerden biridir. Cildi sıkılaştıran, kırışıklıkları önleyen, cildin yağ oranını dengeleyen, gözenekleri temizleyen ve siyah noktaları yok eden yumurta akı peçete maskesi mutlaka denemeniz gereken maskelerden biridir.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta akı
 • İnce kağıt mendil
 • Nemlendirici krem

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yumurtanın beyazını bir cam kase içerisine alın ve parmaklarınız yardımı ile yüzünüzü her yerine iyice sürün. Kağıt mendili dikkatli şekilde yüzünüze koyun gerekirse 2 kat uygulayabilirsiniz. Maskenin kuruduğuna emin olduktan sonra yavaş ve nazik hareketler ile peçeteyi yüzünüzden alın. Ilık su ile duruladıktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz. Haftada 2 yada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Yumurta Akı ve Kahve Maskesi

Yumurta akı ile kahve maskesi yapıldığında kırışıklıkların görünümü azalır, kan dolaşımı hızlanır. Kırışıklıkları yok etmek görünümü azaltmak için bu etkili maskeyi evde uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir cam kase içerisine malzemeleri katıp iyice karıştırıyoruz. Maskeyi çene, alın ve yüzünüzün tamamına sürün sadece göz çevresi açık kalması yeterlidir. Her cilt tipine uygun olan bu maskeyi 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve soğuk su ile durulayın. Yumurta akı kahve maskesini haftada 1 defa yapmanız yeterlidir.

Yumurta Akının Cilde Faydaları

Yumurta akının cilde faydaları nelerdir sorusu sıklıkla merak edildiğinden sizlere yumurta kının cilde faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

 • Yumurta akı gözenekleri sıkılaştırır ve küçültür
 • Yumurta akı maskesi cildi derinlemesine temizler
 • Yumurta akı fazla yağı alır cildin yağ oranını dengeler
 • Yumurta beyazı maskesi sivilceleri önler
 • Yumurta akı siyah noktaları yok eder
 • Yumurta akı maskesi cilt lekelerini yok eder
 • Yumurta akı cildi daha canlı ve parlak gösterir
 • Cildi onarıcı etkisi vardır
 • Kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini yok eder

Yumurta Akı Maskesi Hakkında Merak Edilen Sorular

Sizlere bu bölümde yumurta akı maskesi hakkında merak edilen sorular ve cevaplarını vermek istiyorum. Yumurta akı maskesi kullanalar ve sordukları sorular;

Yumurta akı maskesi kaç günde bir yapılır

Yumurta akı maskesi genelde haftada 2 defa yapılabilir ama içeriğinde limon gibi tahriş edici bitkiler varsa uygulama sıklığı haftada 1 defa olmalıdır.

Yumurta akı maskesi kullanıcı yorumları

Uzun yıllardır kullanılan yumurta akı maskesi eski dönemlerden beri modasını kaybetmeyen etkili bir maskedir. Yumurta akı maskesi kullanalar yaptıkları yorumda sıklıkla bu maskeyi uyguladığını ve asla vazgeçmeyeceği maskelerden biri olduğunu söylemişlerdir. Direk yumurta akını yüzüne sürenlerde bunun etkisi gördüklerini yorum yaparak paylaşmıştır.

Yumurta akı maskesi göz çevresine sürülür mü

Yumurta akı göz çevresine sürülebilir. Göz çevresinde bulunana kırışıklıkların görünümünü azaltmak için yumurta akı ile hzırladığınız maskeleri uygulayabilirsiniz.

Yumurta akı tüylenme yapar mı

Yumurta akı ile yapılan maskeler asla tüylenme yapmaz.

Yumurta akı maskesi kullanan ünlüler

Yumurta akı maskesi kullanan ünlüler arasında Aydan Şener, Gülben Ergen, Tülin Şahin, Ebru Şallı, Oyuncu Burçin Terzioğlu, Vildan Atasever, Hande Yener gibi pek çok ünlünün olduğu bilinmektedir.

Yumurta akı maskesi ne sıklıkla yapılır

Maskenin içeriğinde bulunan maddelerin durumuna göre haftada 1 defa uygulanabilir. Eğer sadece yumurta akını uygulayacaksanız haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Göz altına yumurta akı maskesi sürülür mü

Göz altı ince bir yapıda olduğu için çok hassastır bu yüzden göz altına kesinlikle sürülmesi tavsiye edilmez.

Yumurta Akı Maskesi Kullananlar

Yumurta akı maskesi kullananlar mutlaka dikkat etmesi gereken bazı hususları bilmelidirler.

 • Yumurta beyazı maskesi sürüldükten sonra kesinlikle iyice temizlenmelidir. Cildi gözeneklerini tıkayabilir. Kesinlikle maske sürdükten sonra bol su ile durulayın
 • Yumurta jel yapıda olduğu için başka bir ürün eklediğinizde karışması zor olacağından kesinlikle iyice karıştırmak gereklidir. Tam karışmadan maskeyi uygulamayın.
 • Yumurtaya alerjinin varsa kesinlikle kullanmayınız
 • Asla açık yaranız varsa yumurta akı maskesini uygulamayın.
 • Maskeyi kullanmadan önce az miktarda bileklerinize süren ve cildinizin vereceği tepkiyi gözlemleyin.
 • Yumurta akı sürüldükten sonra ciltteki yağı aldığı için kesinlikle maskeyi uyguladıktan sonra nemlendirici krem sürün. Eğe kuru cilde uygulanacaksa maske yüzünüzde çok kısa kalmalıdır. Tahrişe neden olabilir.
 • Yumurta akı kurudukça kötü kokar eğer kokudan çok rahatsız oluyorsanız çok az miktarda lavanta yağı yada nane yağı ekleyebilirsiniz.
 • Gözenek sıkılaştırmak, gözenek temizlemek yada siyah noktalar için bu uygulayacaksanız, maskeyi uygulamadan önce yüzünüze buhar banyosu yaparsanız etkisini daha fazla görürsünüz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.