Makyaj Temizleme İpuçları

Makyaj Temizleme İpuçları

Makyaj her kadın için özen ve önem gerektiren günlük veya özel günlere hitafen uygulanan bir nevi bakım unsurudur. Makyaj uygulamasında ise en önemli nokta makyaj temizlemedir. Hemen hemen her kadının yaptığı rutin işlemlerden bir tanesine dönüşen makyaj temizleme işlemi cilt bakımı konusunda önemli bir yere sahiptir. Cilt yapımızın hassasiyetine göre makyaj temizleme konusunda kullandığımız ürünlere dikkat etmeliyiz. Şunu söylemeliyiz ki çoğu zaman makyajımızı temizlerken cildimizin ölü hücrelerden arınmasını ve tıkanmış gözeneklerin açılmasını sağlamaktayız.blank

Doğru ve yanlış bilgilendirmeleri değinerek makyaj temizleme konusunda kafamızda soru işareti bırakan konulara değinelim:

Makyajımı silmeden yatınca sabah kalktığımda ne tür bir işlemle cildimizi arındırmalıyım?

İlk olarak yapmanız gereken işlem makyajınızı temizlerken yaptığınız akşam uygulamasını gündüz de aynı şekilde yapmak olacaktır. Bunun yanı sıra tonik uygulamasında da bulunarak biraz daha derinlemesine temizleme ve canlılık katma işleminde bulunabilirsiniz. Eğer gün içinde tekrar makyaj yapacaksanız makyajınızın kalıntılarını temizledikten sonra bir müddet daha beklemelisiniz. Aksi takdirde hemen uygulamaya koyulduğunuzda cildinizde parlama ve çeşitli bölgelerde makyajın kalıcılık sağlamaması gibi durumlar söz konusu olacaktır.

Makyaj temizleme ürünlerinin cildimizi tedavi ettiği doğrumu?

Cilt yapısının temizleniyor olması cildin yaşlanma sürecini geciktiriyor olmanıza etki etmektedir. Yani makyaj temizleme için bile olsa cildimizi ölü hücrelerden arındırıyor olmamız gelecekte cilt yapımızın daha geç süreçte yaşlanması demektir.Kimi zaman tıkalı gözenekleri açarken kimi zaman ise farkında olmadan bakterilerin cildimizden arınmasını sağlıyoruz. Lakin bu alanda dikkat etmeniz gereken tek kavram bilindik marka ürünler tercih etmeniz aksi takdirde cildinizi tahriş edebilirsiniz.

Koyu renk makyajı sık sık yapıyorum ve temizleme sürecinde zorlayarak siliyorum. Cildime veya kirpiklerime zarar verir miyim?

Özellikle gözlerde yoğun makyaj uygulamasında bulunan kişiler için ayrıcalıklı olarak üretilmiş makyaj temizleme ürünleri bulunmaktadır. Pamuğunuza çok fazla temizleme suyu dökmek yerine bir miktar döküp hafifçe bastırarak göz kapağınızda tutmanız daha etkili olacaktır. Bu sayede hem cildinize zarar vermemiş hem de daha kolay bir şekilde makyajınızı temizlemiş olursunuz. Bu durumda ne kirpiklere nede yüzünüzün başka bir bölgesine zarar gelmez.

Suya dayanıklı maskara kullanıyorum nasıl temizleme yapabilirim?

İki bazlı temizleme ürünleri bulunmaktadır. Bunlar yağ ve su bazlı olanlar yağ bazlı kısmını makyaj temizlemede etkili iken su bazlı kısmı ise yumuşaklık sağlamakta.

Yüz için kullanılan temizleme suyu göz bölgesinde de kullanılabilir mi?

Evet uygulama esnasında gözünüzü kapalı tuttuğunuz sürece ve yoğun bir şekilde temizleme suyu dökmeden hafif hafif dokunuşlar ile temizlediğiniz sürece makyaj temizleme suyunu göz makyajınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

***Göz makyajı temizleme konusunda pamuğunuzda leke oluşmayacak süre zarfına kadar işlemi devam ettirmeniz ve aynı pamuğu birkaç kez kullanmamak konusunda temkinli davranmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.