Yağlı Ciltler Nelere Dikkat Etmeli?

Yağlı Ciltler Nelere Dikkat Etmeli?

 

Yağlı ciltlerin temizlenmesinde bakımı ve uygulanan makyaj tipleri cildin yapısını etkilemektedir. Cildin daha fazla yağ salgılamaması için bakım ve makyaj da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Yağlı cilde sahip olan kişiler yaptıkları en büyük hatalardan biri sabun ile temizlemektedir. Sabun ile temizlediklerinde cildi kuruturlar. Sabun yerine köpük temizleyiciler ile cilt temizliği yapılmalıdır.

Eller her dakika yüzde olmamalıdır. Pek çok bakteri taşıyan ellerimizi yüzümüze değdirdiğimiz vakit yağlanma artışı ve sivilce oluşumu görülebilmektedir.

Yağlı cildi olan kişiler ten makyajı yapmamalıdır. Kalın tabaka ile örtülmüş fondötenli bir cilt için yağ salgılaması daha çok artmaktadır. Bundan dolayı da makyaj tercih edilmemelidir.

Yapılan makyaj gün sonunda mutlaka temizlenmelidir. Gece boyunca gözenekler kapalı olduğu takdir de yağ miktarında daha fazla artış olur. Gözenekler fazla genişler ve siyah nokta oluşumları olur.

Eğer özel bir günde ten makyajı yapmanız gerekiyor ise su bazlı kapatıcıları kullanabilirsiniz. Emilimi çok fazla kuvvetli olduğundan likit fondötenler gözenekleri daha az kapatmaktadır.

Yağlı cilde makyaj uygulanırken allık seçimine dikkat edilmelidir. Krem allıklardan uzak durulmalıdır. Toz allıkları tercih edebilirsiniz.

Cilt yağlı olduğundan makyaj iyi durmuyorsa eğer gözlere ve dudaklara yoğunlaşın. Dudaklarınıza çarpıcı renkler olan rujları denemelisiniz. Gözlerinizi ön plana çıkartarak cildinizi geri de bırakabilirsiniz.

Yağlı ciltlerin bakımları diğer ciltlere göre daha çok dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Yağlı ciltlerde akne ve sivilce problemleri çok fazla olduğundan hassas yapıya sahiptir. Cildiniz için olan ürünleri tercih etmek gerekmektedir. Şeker, çikolata, bol bol su tüketilmeli, katkı maddesi olan besinlerden uzak durulmalıdır.

Ayrıca alkol, asitli içecekler, çok sık kahve ve çay tüketimi yapılmamalıdır.

Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca egzersizleri de atlamamak gerekir. Cilde önemli derecede etkisi bulunmaktadır. Uyku düzeninize dikkat ediniz. Cildiniz için gerekli olan bakımları mutlaka yapın. Yağlı ciltler için olan sabunları sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kullanmaz gerekir.

Kendinize ait havlu ayırın. Sizden başkasının kullanmadığına da dikkat ediniz. Nemlendirici ile de her akşam yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayınız.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım