Pirinç Unu Maskesi Nasıl Yapılır?

Pirinç Unu Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildimizin ve yüzümüzün sağlığı, diğer bütün her şeyi geride bırakmaktadır. Güzelliğin ve estetik duruşun en dikkat çekici yeri olan yüz bölgesi, aynı zamanda en hassas bölgedir. Zarar görmesi veya yıpranması kaçınılmaz olan bu bölgenin bakımının güzel bir şekilde yapılması ve maskelerle desteklenmesi gerekmektedir. Asya ülkelerinde cilt lekeleri ve problemleri için yoğunlukla kullanılan pirinç unu maskesi, ülkemizde de popülerleşmiştir. Cilt lekelerinin görünümünü hafifleten bu maske ile güneşin olumsuz etkilerine maruz kalan cildinizi arındırabilirsiniz.

Sivilce lekeleri gibi can sıkan durumlar için de pirinç unu maskesi, uygulanabilir. Cildin rengini doğal olarak açması da bir diğer artı olarak görülmektedir. Pirinç ununu birçok marka üretmektedir. Hemen hemen her marketten temin edebileceğiniz pirinç unuyla, kolayca maskenizi yapabilirsiniz.

Pirinç Unu Maskesi Nedir?

Peki pirinç unu maskesi nedir? Pirinç unu maskesi, pirinç unu veya pirinç taneleriyle ve süt/bl gibi ekstra malzemeler yardımıyla hazırlanan bir maskedir. Pirinç unu maskesi hazırlayabileceğiniz birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden size uygun olanı seçerek, maskenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Ciltteki kolojene, aşırı yağlı ciltlere, cilt lekelerine karşı faydalı bir ürün olarak görülmektedir. Aynı zamanda, cilt temizliği için de tercih edilen bir ürün olarak bilinmektedir. Pirinç unundaki fazla yağı alan yapı sayesinde, cildiniz fazla yağlardan arınmış olacaktır. Cilt renginin açılması ve lekelerin giderilmesi için maskenin 8-10 kez tekrarlanması öngörülmektedir.

Cildinizin ölü derilerden arındırılmasını da pirinç unu maskesi ile sağlayabilirsiniz. Maskenin haftada 1-2 kez yapılması uygun görülmektedir. Düzenli aralıklarla yapılan maske, cildinizin güzelliğinde size yardımcı olacaktır.

Pirinç Unu Maskesi Nasıl Hazırlanılır?

Belirtildiği üzere birçok pirinç unu maskesi tarifi bulunmaktadır. Peki, pirinç unu maskesi nasıl yapılır?

  • İlk tarifte 3-4 kaşıklık bir pirinç unu yeterli gelmektedir. Yarım çay bardağı suyu, pirinç ununa ekledikten sonra, karıştırma işlemini gerçekleştirin. Böylece pratik bir şekilde maskeniz hazır olacaktır. Maskenizi uygulamak istediğiniz lekeli bölgelere sürdükten sonra, maskenin kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Maske kuruduktan sonra bol ılık su ile yıkayarak yüzünüzü, ekstra olarak nemlendirmeyi unutmayın! Pirinç unu cildi kuruttuğu için bu işlemi uygulamanız önerilmektedir.
  • Cildini beyazlatmak isteyenler için ve özellikle güneş-sivilce lekeleri canınızı sıkıyorsa; 2 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı süt tozu ve 3 çay kaşığı zeytinyağı ile bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Pirinç ununu ve süt tozunu ayrı bir kasede karıştırdıktan sonra zeytinyağını da ekleyerek tekrar karıştırmanız gerekmektedir. Sonra azar azar su eklemesi yapılmalıdır. Kıvamını ayarladıktan sonra, parmak uçlarınız yardımıyla yüzünüze maskeyi uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika sonrasında, bol ılık su ile durulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Haftada 1-2 kere tekrar edebilirsiniz.
  • Cildinizde peeling etkisi yaratmak istiyorsanız; 2 çay kaşığı pirinç unu, 2 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı toz esmer şekeri karıştırın. Yüzünüze çok fazla baskı uygulamadan, bu karışımı yüzünüze uygulayın. Daha sonra ılık suyla temizleyebilirsiniz. Açılan gözeneklerin küçülmesi için 10-15 dakika buz kompresi yapabilirsiniz.
  • Pirinç unu yerine pirinç kullandığınız bu tarifte; 1-2 yemek kaşığı pirinci az bir suda kaynatıp, bir miktar sütle birlikte ezmeniz gerekmektedir. Yoğun bir merhem kıvamına gelen karışım, pirinç unu maskesi olarak tamamlanmaktadır. Yüzünüze sürerek yaklaşık 15 dakikalık bir bekleme sürecinden sonra, yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Pirinç Unu Maskesi Alerji Yapar Mı?

Uyguladığınız maskelerin cildiniz için zararlı olup olmadığı gibi sorular kafanızı karıştırabilir. Pirinç unu maskesi alerji yapar mı? Pirinç unu maskesinin zararları var mıdır? gibi birçok soru, tereddütte kalmanıza sebep olmaktadır. Eğer marketten aldığınız hazır pirinç unları, cildinizde alerji oluşturabilecek veya alerjinizin olduğu içeriklerden oluşuyorsa doğal olarak böyle bir riskle karşılaşmak söz konusudur. Bu gibi durumlarda son tarifte olduğu gibi, kendiniz evde, pirinci ezerek bu maskeyi hazırlayabilirsiniz. Herhangi bir alerji sorunuyla karşılaşmaktan da kurtulabilirsiniz.

Bunun haricinde hassas ciltlerde, kızarıklık yapma olasığı olağan karşılanmaktadır. Bu kızarıklığın da bir süre sonra geçtiği yönünde, kullanıcı yorumlarına rastlamak mümkündür. Cilt tipiniz de uygulayacağınız maske için önemli bir yer tutmaktadır. Zaten kuru bir cilde sahipseniz, yağlanma karşıtı pirinç unu maskesini kullanmanız absürt olacaktır. Ciltteki kıllanmalar da, cilt yapınıza göre oluşabilmektedir. Kimi ciltlerde besleyici etkisi sebebiyle böyle bir duruma rastlansa da, kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Birçok kişi ciltte kıllanma oluşmadığını da belirtmektedir. Diğer kullanıcıların deneyimlerinden yararlanmak sizin için faydalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.