Duş Jeli Nasıl Kullanılır

Duş Jeli Nasıl Kullanılır

Ilık bir duş sonrası tazelenmiş ve temizlenmiş hissetmenin en iyi yolu doğru duş jeli kullanımıdır. Vücutta biriken kir, toz gibi maddelerden arındırma görevi bulunan duş jeli nasıl kullanılır ve nelere dikkat etmek gerekir öğrenerek, maksimum verimli banyo seansları geçirebiliriz;

İnsanlar maalesef çoğu zaman sabunları duş jellerine kıyasla daha sık tercih ediyor. Ancak bilinmelidir ki sabunlar genel olarak cildinizi gergin ve kuru bir forma sokuyor.  Bu nedenle, banyoda duş jeli kullanmak cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve temiz kalmasında daha etkili olmaktadır.

duş jelleri nasıl doğru kullanılır

Duş jellerinin bir başka avantajı da, banyodan sonra saatler geçtikten sonra bile vücut üzerindeki sakinleştirici ve ferahlatıcı etkisini korumasıdır. Aşağıda, duş jeli kullanmanın faydalarını maksimum seviyede alabilmek için uygulamanız gereken basit adımlar sunulmuştur.

Duş Jeli en Doğru Şekilde Nasıl Kullanılır?

 • Adım 1: Az miktarda duş jelinin daha yoğun köpük oluşturduğunu unutmayın. Bu nedenle avcunuza az miktarda duş jeli sıkmanız ve su ile karıştırmanız gerekiyor.
 • Adım 2: Vücudunuzun her yerine az miktarda köpürttüğünüz duş jelini uygulayın, bedeninizi kaygan hale getirin ve bir sonraki adım için hazır olun.
 • Adım 3: Şimdi bir banyo lifi üzerinebiraz duş jeli sıkın ve vücudunuzun her yerini ovun. İpucu: Kol ve bacaklarınıza vücudunuzun diğer bölgelerine uyguladığınızdan daha sert uygulayabilirsiniz. Yüzünüze duş jeli uygulamanız tavsiye edilmez.
 • Adım 4:Tüm adımları tamamlamanızın ardından ılık suyla vücudunuzu durulayın.

Nasıl Duş Jeli Kullanacağınıza Dair En Sık Sorulan Sorular

Vücut için standart kullanım talimatları oldukça basit adımlardan oluşuyor olsa da, zaman zaman ihtiyaçlar dahilinde duş jeli uygulama şekilleriyle ilgili aklımıza takılan farklı sorular olabiliyor. Gelin cevaplarına hep birlikte bakalım;

 1. Duş Jeli Saça Sürülür Mü?

Duş jeli ile saç yıkamanızı önermiyoruz. Duş jelleri vücudun PH seviyesine uygun olarak üretilmekte olduğundan, vücut dışında bir bölgede kullanımı tahripata sebebiyet verebilir. Duş jeli ile saçlarını yıkayacak olursanız, saçlarınızda kuruma, kırılma ve yopranma meydana gelebilir.

 1. Duş Jeli ile Yüz Yıkanır mı?

Yüz yıkama jelinizi ayrıca edinerek, banyonuzu o şekilde yapmanız daha doğru bir tercih olacaktır ama duş jeli, yüz jelinin yokluğunda yüz yıkamak için de kullnaılabilir

 1. Duş Jeli Kullanımı Kıllanma Yapar mı?

Genelde yapmaz. İçeriğinde fazlaca yağ barındıran bir takım jelleri kullanmak kıl köklerini belirli bir miktarda besleyebilir ve uzama hızlarını arttırabilir ama rahatsız edici bir kıllanma sorunu görülme olasılığı oldukça düşüktür.

 1. Duş Jeli Kullanımı Alerji Yapar mı?

Bilhassa kaliteli markaları ve anti-alerjen olan jelleri tercih edecek olursanız, alerji riskiniz minimuma düşer

 

Duş Jeli Kullanımı ile İlgili Diğer Uzman Tavsiyeleri

 • Yüzünüzde veya saçınızda duş jeli kullanmaktan kaçının. Yüzünüzü her zaman yüze özel üretilmiş bir ürünle yıkayın ve asla şampuan veya duş jeliyle yıkamayın; çünkü vücut veya saç için formüle edilmiş bu ürünler cildi ve saçları önemli derecede kurutabilir ve hassas cilt ve saç tiplerine sahip olanlar için kozmetik hasarlara yol açabilir.
 • Cilt tipinize uygun bir duş jeli kullandığınızdan emin olun. Kuru ciltler için E vitamini, aloe veya gliserin içeren nemlendirici veya besleyiciürünler tercih edin. Sülfat içermeyen veya kokusuz jeller hassas ciltler için idealdir. Yağlı ve sivilceli ciltler için, salisilik asit gibi yağ ile savaşan bileşenler içeren jelleri tercih edin.
 • Cildinizi, lifinizi veya puflarınızı duş veya banyoda iyice ıslatın. Duş jeli, kuru cilt üzerinde beklenen etkiyi göstermeyecektir. Unutmayın ki her cilt tipinin ihtiyacı farklıdır. Kuru bir cilt tipine sahipseniz, nemlendirici etkisi olan bir duş jeli tercih etmenizde fayda var. Hassas olmayan normal bir cilt tipine sahipseniz eğer, şanslısınız ve duş jeli seçiminde tek etken koku ve aroma zevkiniz olacak. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, arındırıcı bileşenler içeren bir ürün tercih etmelisiniz. Bilindik markaların yağlı cilt tipleri için oldukça iddialı ve etkili duş jeli koleksiyonları mevcuttur.
 • Cilt tipinizin yanı sıra, cildinizin alerjik olup olmadığını da bilmeniz önemlidir. Cilt hassasiyetleri ve alerjiler bazı kozmetik ürünlere karşı vücut tepkimesine yol açabilir. Bu durumda özellikle koku yoğunlaştırıcı kimyasallar içermeyen doğallık oranı yüksek ürün gruplarına yönelmelisiniz. Bu aslında sadece alerjik durumu olanlar için değil her cilt tipine sahip kişiler için dermatologların hassasiyetle vurguladıkları bir konudur. Parfüm içermeyen, organik bileşenlerle üretilen duş jelleri seçmeniz tavsiye olunuz.
 • Kozmetik alışverişi yaparken duş jeli seçiminde hassas davranmanızı ayrıca tavsiye ediyor ve cilt tipinizi tanımanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Duş jelinizin cilt tipinize uyumlu olmasının yanı sıra sizi rahatlatması ve iyi hissettirmesi de önemlidir. Bu etkiyi seçeceğiniz duş jelinin koku veya mentolüyle sağlamak mümkündür. Örneğin serin veya ferahlatıcı bir etki istiyorsanız; limon, portakal veya diğer narenciye benzeri kokular içeren duş jellerini tercih edin. Yine bu etki için salatalık veya nane aroması içeren bir duş jeli de satın alabilirsiniz.
 • Papatya, lavanta ve gül kokusu içeren duş jelleri kozmetik mağazalarının en sık satılan ürün grupları arasında yer almaktadır. Bunları kakao yağı ve vanilya aromalı duş jelleri takip ediyor.

En İyi Duş Jeli Markaları

Piyasada onlarca hatta yüzlerce farklı marka adı altında satılan duş jelleri ile karşılaştığınız için kafanız karışıyorsa, bilhassa hassas ciltleri olanlara özel, hem cildi yumuşatan, hem teni pürüzsüzleştiren, cildin nem dengesini korumasına yardımcı olan ve güzel kokan en iyi duş jeli markalarını sizler için derledik;

 • Palmolive
 • Duru
 • Avon
 • Nivea
 • Sebamed
 • Dove
 • Adidas

 

 

Bebeklerde Duş Jeli Kullanımı

Bebeklerin özellikle de yeni doğanların ciltleri oldukça hassas olduğundan, yetişkinler için kullanılan duş jellerinin bebekler için çoğu kez uygun olamayabileceğini belirtmek isteriz.

Bebeğinizin vücudunu yıkamak için, tamamen doğal sabunlardan yapılmış, bebeklerin hassas ciltlerine özel jellerden ya da banyo köpüklerinden yararlanabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.