Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda bulunan toksinleri dışarı atmaya yarayan bir diyet türüdür. Detoks diyetinde kırmızı et, balık, süt veya süt ürünleri, ekmek veya tahıl ürünleri kesinlikle tüketilmez. Peki ne yiyeceğiz derseniz, sadece meyve, sebze ve su ile beslenilir.

Detoks diyetinin faydaları nelerdir?

Detoks diyetinin faydası, vücudunuzdaki metabolizmayı yavaşlatan etkenleri vücuttan temizler. Aynı zamanda bağırsak ve sindirim sistemini rahatlatır. Aslında detoks diyetinin faydaları saymakla bitmez. Detoks diyetinin diğer faydalarını sayacak olursak,

 • Vücudunuzdaki hücreleri yeniler.
 • Devamlı ağrıyan, sızlayan vücudunuza zindelik katar.
 • Vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atar.
 • Göğüs ağrıları ve hırlamayı keser.
 • Baş ağrılarını dindirir.
 • Baş dönmesi, kusma, uzun süren grip gibi kronik hastalıklarınızın kalıcılığını önler.
 • Daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

Yukarıda saydığımız gibi bir çok derde şifa olur. Bunların büyük nedeni ise dediğimiz gibi metabolizmanızın yavaş çalışmasından kaynaklanır.

Detoks Diyeti nasıl yapılır?

Detoks diyetinin diğer bir adı da arınmaktır. Detoks diyetini her ay uygulayan kişiler bile vardır. Aslında her bireyin detoks diyetini uygulamasında yarar vardır. Çünkü her insanın vücudu arınmaya ihtiyaç duymaktadır. Detox diyeti yapan herkes muhakkak faydasını görür.

Peki detoks diyeti sadece meyve sebze ve su ile yapılabiliyorsa hangi meyve veya hangi sebzeleri yemeliyiz derseniz, bunun için internetten biraz araştırma yapmanızda fayda görüyoruz. Mesela internete girip hangi ürünler detoks diyeti ile kullanılabilir bakmanızda yarar var. İsterseniz sizlere küçük başlıklar altında açıklayalım. Google’a girin ve arama kısmına aşağıdakileri yazabilirsiniz.

 • Detoks içecekleri
 • Bitkisel Detoks Çorbası
 • Detoks Çiğ yemek tarifleri
 • Detoks meyveleri

Bu şekilde aramalar yaptığınızda doğal ürünlere ve detoks diyetini yapabileceğiniz ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Detoks Diyeti için zaman belirleyin : Detoks diyeti kolay bir diyet değildir. Bunun için bir tarih aralığı belirlemelisiniz. İllaki 1 hafta yapılacak diye bir kaide olmamakla beraber, yavaş yavaş yapmaya çalışın ancak takvim üzerinden veya ajandanızda işaretlemeler yaparak aydan aya çoğaltabilirsiniz.

Detox Diyeti ve Suyun Önemi : Detoks diyetinde suyun önemi çok büyüktür. Çünkü vücudunuzda bulunan toksinleri atmanız için bol miktarda su içmeniz gerekmektedir. Günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Su tüketimi aynı zamanda sindirim sisteminizi çalıştıracak ve böbreklerinizi rahatlatacaktır.

Detoks’un yan etkileri : Detoks kolay bir diyet olmadığını belirtmiştik. Bu nedenle detoks diyeti yapan kişilerde bazen bünye kaldıramadığı için baş dönmesi, halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak korkmanıza gerek yoktur. Bu normal bir durumdur. Eğer kendinizi çok kötü hissediyorsanız, diyeti kesebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.