Işıldayan Bir Cilt İçin Yüz Temizleme Yöntemleri, Doğal Yüz Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Işıldayan Bir Cilt İçin Yüz Temizleme Yöntemleri, Doğal Yüz Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Işıldayan bir cilt için yüz temizleme yöntemleri, yüz temizliği sağlıklı ve parlayan bir cilt için son derece gerekli bir işlemdir. Yüz cildiniz her gün sabah ve akşam olacak şekilde iki kez yıkanması, yağdan tozdan ve kirden arındırılması gerekir. Böylelikle gözeneklerin dolması, sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesi, cildin gününden evvel yaşlanması ve harap olmasının önüne geçilmiş olur.

Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı temizliktir. Evde yüz temizleme hususunda doğal ve katkısız reçetelerle derinlemesine temizleme de yapabilirsiniz. Bunun için size doğal içerikli sabunlar, doğal malzemelerle hazırlanmış kremler, maskeler ve meyve püreleri yardımcı olabilir. Yüz temizliğinin en gerekli adımlarından birisi olan yüz yıkama konusunda çoğu kez yanlış yaklaşımlarda bulunulmaktadır.

Bu yanlışlardan birisi de su sıcaklığının ayarlanamamasıdır. En büyük yanılgılardan bir tanesi, buz gibi soğuk suyla yüz yıkamanın gözenekleri küçülttüğü düşüncesidir; ancak bu doğru değildir. Sıcak suyun da ciltteki yağları ve kiri söküp attığı düşünülse de, yüksek ısıda suyun cildin nemini emerek kurumasına neden olduğu söylenebilir. En ideal su ısısı ılık sudur.

Ama eğer cildinizde kılcal damarlar belirginse yüzünüzü kılcal damarlara baskı yapması için soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Sert ve kireçli sular da cilde zarar veren etmenlerden birisidir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra içme suyuyla yahut maden suyuyla durulayabilirsiniz.

Doğal malzemelerle maske hazırlamak yerine daha pratik olduğunu düşündüğünüz hazır maske ve jellerden de satın alabilirsiniz. Yüz temizleme jeli olarak çeşitli markaların jellerini kullanabilirsiniz. En eski markalardan birisi olan Nıvea yüz temizleme seti size istediğiniz temizliği sunabilir.

 

Bunun haricinde Garnier yüz temizleme jeli de oldukça etkili olabilir. Neutrogena yüz temizleme jeli ve  Bioderma yüz temizleme jeli de yaygın ve çok kullanılan markaların jelleri olarak tercih listenizde yer alabilir.

Maden Suyuyla Yüz Temizleme

Maden suyunun yoğun ve zengin minerallerden oluşan içeriği, onu son derece faydalı bir sıvı haline getirir. Maden suyundan sadece dahili olarak yani içerek değil, harici olarak da istifade edebilirsiniz. Bir parça pamuk üzerine damlatacağınız maden suyu ile yüzünüzü silip yatarsanız, sabah kalktığınızda pırıl pırıl, gergin, gözenekleri sıkışmış ve dinlenmiş bir ciltle güne merhaba diyebilirsiniz.

Maden suyu doğal tonik olarak da adlandırılır ve cilt için en faydalı maddelerden biri olarak kabul edilir. Cildi dinlendiren ve yeni güne taze başlamasına sebep olan maden suyu sadece içecek o0larak değil cilt toniği olarak da rahatlıkla kullanılabilir.

Gül Suyu İle Yüz Temizleme 

  • Gül suyunun de harika bir yüz temizleme toniği olduğunu neredeyse bilmeyen yoktur. Bir parça pamuğun üzerine 1-2 tatlı kaşığı kadar gül suyu alıp, bu pamukla cildinize masaj yaparak birkaç saat bekleyin ve yüzünüzü durulayın. Gül suyunu yatmadan evvel de cildinize sürebilir ve sabah uyandığınızda ılık suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.
  • Gül suyunu, cildinizi temizlemek için kullanacaksanız içine bir miktar maden suyu da ilave ederek etkisini güçlendirebilirsiniz.
  • Gül suyunu gül yağı, badem yağı, kil, süt, bal, mısır nişastası gibi malzemelerle de karıştırarak çeşitli maskeler hazırlayabilir ve bu maskeler yardımıyla cildinizde derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.

Yüz Temizleme Cihazı

Yüz temizleme işlemini yaparken kullanılan bazı cihazlar da vardır. Yüz temizleme işleminde pamuğun yapamayacağı gözenek açma, gözenek içlerini boşaltma, cilde masaj yapma, ciltteki ölü derileri arındırma gibi işlemler için kullanılacak bazı cihazlar da vardır ve bu cihazlar sayesinde cilde derinlemesine temizlik ve bakım yapmak mümkündür.

Peeling ve derinlemesine temizlik işlemlerini yapan bu cihazlar en bilinen ve ünlü markaların güvencesi altında satışa sunulmaktadır. Set halinde de satılan bu cihazlardan edinerek evde yüz temizleme ve bakım işleminizi de daha ekonomik ve pratik yollardan halledebilirsiniz.

Yüz Temizleme Fırçası

Dönme ve titreşim teknolojisiyle donatılan yüz temizleme fırçaları yüzün derinlemesine temizlenmesine olanak sağlayan aparatlardır. Yüz temizleme fırçaları ile gözeneklerin boşaltılması ve yüze masaj yapılarak kan dolaşımının hızlandırılması da sağlanmış olur. Ünlü markaların yüz temizleme fırçalarından edinerek yüzünüzde derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.

Yüz Temizleme Maskesi Tarifi

Yüz temizleme maskesi 1. tarif

Her gün afiyetle yiyip içtiğimiz yiyecekler aynı zamanda harika maskeler olarak da güzelliğimize güzellik katıyor. Bunlardan bir tanesi hemen herkesin severek içtiği Türk kahvesidir. Türk kahvesi telvesinin aynı zamanda çok iyi bir cilt maskesi olduğunu söyleyebiliriz.

İçtiğiniz kahvenin telvesini atmayın ve soğuduktan sonra birkaç damla has zeytinyağıyla karıştırarak göz altlarınıza değdirmeden yüzünüze masaj yaparak yedirin. 10- 15 dakika kadar maskenin kurumasını bekleyin ve ılık suyla durulayın. Bu maske cildinizi hem temizler hem de nemlendirir. Bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz. Ama eğer cildiniz yağlıysa telveye zeytinyağı eklemeden de maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yüz temizleme maskesi 2. tarif    

Bir kabın içine yarım salatalığı rendeleyin, içine 1 çorba kaşığı yoğurt ile bir çay kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika kadar bekletin ve yüzünüzü durulayın.

Yüz temizleme maskesi 3. tarif  

1 adet yaş maya ve sütü maske kıvamına gelene karıştırın ve yüzünüze sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra maya maskenizi yıkayıp cildinizden arıtın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.