Yağlı Ciltlere Bakım

Yağlı Ciltlere Bakım

Yağlı Ciltlere Bakım Yağlı ciltler sıklıkla görülen cilt türlerindendir. Cildinizin gereğinden fazla yağlı olmasının nedeni olarak hormonlardaki dengesizlik gösterilir. Genellikle ergenlik çağlarında gençlerde çok görülür. Cilt kendisini nemlendirmeye çalışırken yağ oranını da artırmaktadır. Yağlı ciltlerin bakımı diğer cilt tiplerine göre önemlidir. Yağlı ciltlerde bakım yapmazsanız siyah nokta, sivilce ve akne gibi sorunlar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz kesinlikle bakım yapmalısınız demektir.

Pe ki cildimiz neden yağlanır bunun nedenlerine bir bakalım. Aslında cildinizin yağlanmasındaki etkenlerden birisi tükettiğimiz besinlerdir bunların haricinde kalıtım, hormon dengesizliği, çevre koşulları ve yaş faktörü de gösterilebilir. Aslında yağlı bir cilde sahip olmanın dezavantajları kadar faydaları da bulunmaktadır bunun en büyük faydası daha geç yaşlanmanızı sağlamasıdır. Buda aslında yağlı ciltlerin daha geç kırıştığını anlamaktayız. Yağlı ciltler için yapmanız gereken doğal bakımı şöyle anlatalım.

Yağlı Ciltler İçin Neler Yapılır

  • Yağlı cilde sahipseniz ve bunun için doktora gittiyseniz doktorun size ilk diyeceği kelime temizliktir. Yağlı ciltlerin temizliğini düzenli olarak yapmalısınız. Yağlı bir yüze sahipseniz cildinizi düzenli olarak temizleyin. Bu temizliği yaparken soğuk su yerine ılık su kullanmanız cildinizin üzerinde bulunan yağı daha çabuk çözecektir ve temizliği kolaylaştıracaktır.
  • Yağlı bir cilde sahip kişilerin yüzünü temizlerken içerisinde alkol bulunan temizlik ürünleri ile temizlemesi tavsiye edilmez. İçerisinde alkol bulunmayan toniklerden kullanırsanız her cildinizi yağdan arındırırsınız hem de cildinizin üzerinde bulunan gözenekleri açarak cildinizin rahat nefes almasını sağlarsınız.
  • Eğer cildiniz hem yağlı hem de kuru bir yapıya sahipse kullandığınız nemlendiricilerin içeriğine bakın. Bu nemlendiricilerin içerisinde yağ bulunmamasına özen gösterin.
  • Doğal bir temizleyici istiyorsanız soğuk sütü kullanabilirsiniz. Soğuk süt yüz temizliğinde yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir. Soğuk süt ile yüzünüzü yıkayın ama fazla abartmanıza gerek yok günde 1-2 defa yıkanız yeter.
  • Soğuk sütten farklı bir temizleyici ürün düşünüyorsanız büyük marketlerden ulaşabileceğiniz papatya posası da güzel bir temizleme ürünüdür. Papatya posası tropikal bir meyve türüdür. Ayrıca bu meyve yüzünüzdeki ölü deriyi de temizler ve size daha canlı bir görünüm kazandırır.
  • Yağlı cildinize bir maske kullanmak istiyorsanız kil, bal, limon suyu ve yumurta akını karıştırın kıvamına gelince onu yüzünüze kullanın ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra ılık su ile iyice durulayın yüzünüzü.
  • Yağlı cilde sahip kişilerin cildinizi arındırmak için ve sıkılaştırmak için taze domates püresi bu iş için idealdir. Ayrıca aşırı yağlı bir cilde sahipseniz kesinlikle bu maskeyi makyaj yapmadan önce kullanın.
  • Bunlardan farklı bir maske denemek istiyorsanız sandal ağacı tozu ile birkaç damla gül suyunu karıştırıp hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruyana kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık su kullanarak maskeden arındırın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.