Siyah Lekeler için Maske

Siyah Lekeler için Maske

Siyah noktalar herkeste görülebilmektedir. Fakat daha çok yağlı ciltlerde oluşmaktadır. Cilt üstünde yer alan fazla yağ düzenli bir şekilde temizlenmediği zaman gözeneklerde birikir. Gözenek tamamen dolduğu zaman siyah nokta da gözler görülür hale gelmektedir.

Bu noktalarda bazılarının siyah, bazılarının beyaz olmasının nedeniyse gözeneğin kapalı olup olmamasıdır. Eğer gözeneklerde açıkça yani birikmiş olan yaş hava ile temas ediyor ise oksitlenme nedeni ile siyah nokta kapalı ise beyaz noktalardan oluşur.

Siyah noktalarda da kötü bir görüntünün dışında başka olumsuz yönlerde bulunmaktadır. Örnek olarak siyah noktaların yer aldığı bölgelerde daha fazla sık sivilce görülmektedir. Tıkalı gözenekleriniz bakterilerin daha fazla birikmesine neden olur. Biriken bakteriler belli bir süreden sonra iltihaba yol açabilmektedir. Bundan dolayı siyah noktalar sivilcelerin ilk aşamasında kabul edilmektedir.

Düzenli cilt bakımında siyah noktaları büyük oranlardan engellemek ile beraber tek neden cildin yağlı olmamasıdır. Ergenliğe adım atıldığı zamanlarda hormon seviyelerinde dalgalanmalar meydana geldiğinden zamanla cildin normalden daha fazla yağlanması ve siyah noktalara zemin hazırlaması da neden olabilmektedir.

Genellikle kabul edilmiş olan yağlı yiyecekler siyah noktaları arttırır bilgi tamamen farklı olarak yapılan bilimsel araştırmalar da kötü beslenme ve siyah noktalar da sivilce oluşumun arasında bir bağlantı olmadığının altı çizilmektedir. Fakat kötü beslenmenin cildi normalden çok fazla kısa bir sürede yaşlanmasına neden olduğuca bir gerçektir. Bundan dolayı sağlıklı bir cildiniz olsun isterseniz beslenmenize dikkat edin.

Siyah noktalarını temizleyebilmek için bantlar, jeller, özel sabunlar ve daha birçok kozmetik ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünlere para harcamam diyorsanız daha doğal çözüm yolları da arayabilirisiniz.

Siyah Noktalara Kil Maskesi

blank

Cildi besleyecek olan minerallerden zengin olan kil en önemli özelliğiyse aşırı yağlı cildi olanlarda yağ üretimi dengelemesi ve fazla yağı almasından dolayı çok tercih edilir.

Fakat kil maskesiyle ilgili dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. İlk olarak cildinizin aşırı kuruyup tahrişe neden olmaması için kil maskelerini en fazla haftada 2 defa kullanmanız gerekir. Yağ ne kadar siyah noktaların sebebi olsa da ciltteki elastikiyeti koruması ve kırışmaması adına yağa ihtiyacı bulunur. İkinci neden ise kil maskesini uygulayıp daha sonra iyi bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmenizdir. İki noktaya dikkat ettiğiniz takdir de kil maskesini cildiniz çok kurumadan ve tahriş olmadan kullanmanız mümkün.

1 Çorba kaşığı kile yavaş bir şekilde su ekleyip karıştırın. Yoğun bir krem kıvamı elde edince göz ve dudak evreniz hariç tüm cildinize sürün. 10 dakika cildinizde bekletip daha sonra maskeyi soğuk suyla temizleyin ya da makyaj pamuğunu ıslatarak temizleyebilirsiniz. Maskeyi temizledikten sonra cildinizi kurulayıp nemlendirici kreminizi sürün. Kil maskesini cildinizde ne kadar bekletirseniz cildinizi o kadar da kurutursunuz. En iyi nemlendirici olarak vazelini kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.