Susam Yağının Faydaları ve Kullanımı

Susam Yağının Faydaları ve Kullanımı

Susam yağının faydaları ve kullanımı nasıldır? Susam yağı kış aylarında soğuktan, yaz aylarında da güneşin zararlı etkilerinden koruma, cildin çatlamasını, pul pul dökülmeler yaşanmasını engelleme yani nemlendirilmesinde yardımcıdır. Cilt döküntüleri, kaşıntılar yaşanmaz. Cilt ölü derilerden temizlenir. Cildin elastikiyet özelliğini korur. Cilt kanserine karşı şifalıdır. Erken yaşlanmayı ve cilt kırışıklıkları oluşumuBirçok faydası bulunan susam yağı 5000 yıllık ciddi bir geçmişe sahiptir. Bu yağın farklı alanlarda kullanılması zamanla öneminin artmasını sağlamıştır. Susam yağı sağlık ve kozmetik sektörü için vazgeçilmez yağlardan biridir. 

Susam Yağı Nedir?

Susam tohumlarından elde edilen bu yağ birçok farklı faydası ile bilinmektedir. Diğer bitkisel yağların içerisinde en sağlıklı olanıdır. Susam tohumları Afrika’da yetişir. Tohumlar olgunlaştıkça dış kabuklar patlar ve susam yağı elde edilir. Susam yağının tercih edilmesindeki neden vitaminlerden oluşmasıdır.

Susam Yağı Faydaları Nelerdir?

Susam yağının güçlü sayılacak faydaları mevcuttur. Susam yağı saç ve cilt sağlığının korunmasında, vücut için mineraller kazandırmasında, yemekte tüketildiğinde vitamin ve mineraller alınmasında fayda sağlar.

 • Cildin Genç Görünmesini Sağlar

Susam yağı sayesinde antioksidan katkısından fayda sağlanır. E vitamini bakımından zenginliği yaşlanma belirtilerini önler ve cildin kırışmasını geciktirir. Susam yağı ile yapılan vücut masajı ile cilt çok daha genç bir görünüme sahip olur.

 • Kalp Sağlığını Korur

Susam yağı doymamış yağ açısından zengindir bu sebeple de kolesterol seviyesini düşürmede yardımcıdır. Bu da kalp hastalıklarını riskini engeller nitelikte olmasını sağlar.

 • Vücut Esnekliği Sağlar

Susam yağı kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin olduğundan özellikle kadınlar için eklem ağrılarını gidericidir ve eklemlerin esneklik kazanmasını sağlar.

 • Diyabet Etkilerini Azaltır

Diyabet bilindiği üzere çağın hastalığıdır. 7 den 70’e yaşanabilmektedir. Kan şekerinin dengede tutulabilmesi için susam yağının kan şekerini düzenleyici ve normalleştirici etkisi bilinmektedir.

 •  Anemiden Korur

Susam yağı kan yapıcı özellik taşır. Bu nedenle de kansızlık hastalığı olan anemiden koruyucudur. Susam yağı tüketimi yapılarak kan ve demir eksikliğinin bir numaralı belirtileri  olan halsizlik ve yorgunluğu önler.

 • Dolaşım Ve Metabolizma Güçlenmesi

Susam yağında önemli miktarda bakır bulunur. Bu da kırmızı kan hücrelerinin üretimi için etkilidir. Bu da sağlıklı bir yaşam tarzı demektir.

 • İltihapları Azaltır

Susam yağı çeşitli hastalıklara bağlı olarak iltihapları azaltmada yardımcıdır. Eklemlerin şişmesini engeller, kemikleri güçlendirir.

 • Ağız Sağlığını Korur

Susam yağı ağız sağlığı için de fayda sağlar. Ağızda yer alan atıklar, zararlı oluşum yapan bakteriler ve mikropları ortadan kaldırıcı özelliktedir. Diş sağlığını da koruyucu bir etkisi vardır.

 • Sindirim Sistemini Korur

Susam lif içermesi sebebi ile sindirim sistemini koruyucu ve faydalı bir besin kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam tarzını sağlamakla beraber, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına ve kabızlık gibi sorunların yaşanmamasını sağlar.

 •  Stresi Engeller

Hemen herkesin yorgunluk, halsizlik ve stres yaşadığı durumlardır. Yaşam şartları bu durumların oluşumunda etkendir. Mümkün olduğundan uzaklaşabilmek adına susam yağı tüketimi fayda sağlayıcıdır.

 • Uyku Sorunlarında Etkilidir

Uyku sorunları bazı kişilerde gerginlikle başlayıp sonrasında kronikleşmeye kadar gidebilir. Bu da hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Susam yağı uyku sorunlarında oldukça etkili olup; uykusuzluk sorununu giderici özelliktedir.

Susam Yağı Ne İşe Yarar?

Susam yağı doymamış yağ oranı açısından zengin olduğundan kalp damar hastalıklarını korur.
Kolesterolü olumlu etkiler. Kalsiyum ve çinko açısından zengin olması kemik ve diş gelişiminde olumlu rol oynatır. İlerleyen yaşla birlikte kemik zayıflıklarına karşı güçlendirici etkisi vardır. Depresyon, stres, halsizlik, yorgunluk giderilmesinde etkilidir.

 •  Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Uykusuzluğu önler, horlama sorununu engeller.
 • Omega asitleri içermesinden dolayı hafızayı güçlendirir.
 • Cinsel performansı arttırır.
 • Susam yağı maskede kullanılır.
 • Susam yağı masaj yapılır.
 • Yemeklere ilave edilerek vitamin katkısı yapılabilir.

Susam Yağı Cilde Faydaları nu engeller. Yaşlılık lekelerini ortadan kaldırır. Nemlendirici özelliği vardır. Topuklara, dize, dirseklere faydalıdır. Güneşin zararlı etkilerinden cildi korur. Uzun kirpikler ve gür kaşlara sahip olmak isteyenler için doğal bir yağdır.

Tırnak bakımını sağlar. Selülit görünümünü azaltır. Sivilce ve akne oluşumunun önüne geçen bir etkisi vardır. Sedef ve egzamaya iyi gelir. Mantar oluşumunu önler. Kasların rahatlamasını sağlar.

Çatlaklara faydalıdır. Özellikle hamilelik sonrası ya da kilo değişiminden kaynaklı çatlak tedavisinde etkilidir. Ciltte lekeleri engeller. Güneş yanıklarına önleyicidir. 

Susam Yağı Saça Faydaları

Güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak hemen herkesin isteğidir. Kepeksiz, sağlıklı, parlak, sağlıklı uzayan saçlar bakılan saçlardır. Susam yağının saça olan faydaları kafa derisine yapılan masajlarla sağlanabilmektedir. Kan dolaşımını hızlandırır. Saçların hızlı ve çabuk uzamasını sağlar. Saç diplerinde mantar olmasını engeller. Saçlarda kepek oluşumunu önler. Saçların erken beyazlamasını önler. Kafa derisine uygulandığında bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma kalkanıdır. Saçlara parlaklık verir. Saçları güneşin zararlı etkilerinden korur. Strese bağlı saç dökülmelerini susam yağı masajı engeller. Saç renginin koyulaşmasını sağlar. 

Saçların onarılmasında faydalıdır, sağlıklı büyümesinde etkilidir. Saçta kuru saç sorununun ortadan kalkmasını sağlar. Saçlara doğal bir parlaklık kazandırır. Saçlar çok daha hacimli hale gelir.
Bit oluşumunu önler. 

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı yemeklerde, salatalarda, ciltte, saçta, vücutta kullanılarak faydalarından yararlanılabilinir.

 • Cilt Sağlığı İçin Kullanım

Cilt özellikle hava şartlarından çok fazla etkilenir. Susam yağı cilt için bir nemlendirici payı açısından kullanılarak parlaklığı, yumuşaklığı yeniden sağlanılabilinir. Parmak uçlarıyla yapılan masaj sonrası 10 dk bekletip ılık suyla yıkamak yeterlidir.

 • Saç Sağlığı İçin Kullanım

Özellikle kuru ve yıpranmış saçlar için susam yağı saç ve saç derisine uygulanarak saçın yeniden nemlenmesini ve onarılmasını sağlar.

 • Ağız Sağlığı İçin Kullanım

Susam yağı diş sağlığı için kullanımlarda gargara biçimindedir. Dişlerde böylelikle plaka oluşumu engellenir ve beyazlanması sağlanır. Diş eti kanamalarının önüne geçer.

 • Kaş Sağlığı İçin Kullanım 

Kaşlar eğer ince ve zayıfsa susam yağından faydalanılarak eski görünümüne kavuşabilir. Bir miktar susam yağı kaşlara uygulanarak masaj yapılır. Böylelikle çok daha sağlıklı kaşlara sahip olunur.

 • Yemeklerde Kullanım

Sindirim sorunları, astım hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, kemik sağlığı hastalıkları korunmasında, risk altında olunmasında engel teşkil eder. Yemeklere ya da salatalara eklenen susam yağı ile sağlıklı yaşama adım atılmış olunur. Zeytinyağı ile karıştırılıp salata sosu şeklinde tüketilebilir. Hamur işlerinde de susam yağı tercih edilebilir.

Susam Yağı Zararları 

Susam yoğun yağ içeriğine sahiptir. Bu yağ bitkisel yağ olsa da aşırı tüketimi hali kilo alımına neden olur. Bunun dışında sağlık sorunları için de sıkıntı yaratabilir. Özellikle düzenli ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmeleri uygun değildir. 

Susam yağı hassas bünyelerde alerjik durumlara da sebep olabilir. Bu da aşırı tüketim de ortaya çıkan bir durumdur. Susam yağı aşırı tüketimi alerjiye neden olur.  Aşırı şekilde tüketim yapılması kilo almaya neden olur. 

Aşırı susam yağı tüketimi sivilce oluşumu sağlayabilir. Kan inceltici etkisi vardır. Mutlaka doktora danışılarak tüketilmelidir. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Ağız yoluyla susam yağı tüketildiğinde yan etkiler oluşabilir. Kronik hastaluğı olanların ve alerjisi olanların tüketmemesi önerilir. Hamilelik döneminde kullanımın dikkatli ve doktor bilgisi altında olması önerilir. Aynı şekilde emzirme döneminde de kullanım doktor izninde olmalıdır. Bebek ve çocuklarda kullanım uygun değildir.

Cilde tam uygulama yapmadan önce ufak bir yerde denenmesi herhangi bir kızarıklık  ve kaşıntı halinin yaşanmaması halinde uygulamaya devam edilmelidir. Susam yağının aşırı tüketimi hormonal anlamda bozukluklara neden olur. Aşırı kullanım bayanlarda tüylenmeye neden olur.

Susam Yağı Fiyatı 

Piyasada susam yağı soğuk presleme yöntem ile hiçbir işlem görmeden sıkılır. Üretim esnasında yabancı maddelerden temizlenmesi sağlanır ve hiçbir şekilde ısıyla bağlantısı olmadan filtrelemeden geçerek hazırlanılır. Gıda takviyesi olarak tüketim dışında, ciltte, saçta, vücutta kullanım yapılabilir. Susam yağı şişeleri 50ml, 100 ml, 250 ml ya da 1 kg şeklinde hazırlanır ve satışa sunulur. Fiyatları da şişedeki miktarları açısından ve kaliteleri açısından değişim gösterir.

Susam Yağı Nasıl Saklanır?

Susam yağı doğru koşullarda muhafaza edilmek zorundadır. Ortamın sıcaklığı, saklanan kaba kadar ve satın alınan susam yağının kalitesi de önem taşıyan detaylardır. Susam yağı saklanılan yer ne sıcak ne soğuk olmalıdır. 15 ila 25 derece arasında muhafaza edilmelidir. Genelde mutfak dolaplarının arka tarafları, ışık almayan yerler, kilerler tercih edilmelidir. Koyu renk cam kavanozlarda bulundurulmalıdır.

Susam yağının cilde ve saça faydaları detaylar için ..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.