Çil Tedavisi

Çil Tedavisi

Çiller güneşin neden olduğu lekelerdir. Derimizdeki melanositler melanin isimli bir boya maddesi salgılar. Melanositler aşırı güneşe maruz kalırlarsa ciltte hasar oluşur ve bu hasar sonucu çillenme meydana gelir. Çil güneşin derimizde aşırı hasar bırakmasından dolayı meydana gelir. Çiller derinin süt katmanında yer alır.

Cildinin güneşe maruz kaldıkça beraberinde de çillenme artışı olur. Bazı mesleklere sahip kişilerde çillenme daha fazla görülmektedir. Denizciler, inşaat işçileri, tarlada çalışanlar gibi iş sahiplerinde çillenme daha yoğun görülmektedir. İncelendiğinde çillenmenin yaz aylarında daha fazla görüldüğü gözlemlenir.

Çiller Nasıl Geçer? Kullanılan Yöntemler

Kış ayında güneşi ışınlarının dik gelmemesi sebebiyle melanin pigmenti yüzeysel soyulma ile azalır ve zamanla görülmez olur. Çiller kansere dönüşmezler. Ama zaman zaman bir dermatologa görünmeniz daha iyi olur.

Çil Tedavisinde Kimyasal Peeling

Bu işlem, cildinizin üst katmanının kimyasal bileşenlerle kurutulup, soyulması işlemidir. Yaz aylarında tercih edilen bir yöntem olmamak ile beraber kış mevsiminde yapılması daha uygun görülmekte ve uygulayanlar ise genellikle bu dönemleri tercih etmektedirler. Bu işlemde kullanılan başlıca kimyasal maddeler Glikonik asit ve Triklor asetik Asittir. Güneş koruyucular kullanarak da işlemden sonra ki yan etkileri azaltmanız mümkündür.

Lazerle Çil Tedavisi

Çillerden lazer sayesinde kurtulabilirsiniz. Öncelikle bir dermatologa görünmeniz gerekir. Ardından çilleriniz incelemeye alınır. Kanser olup olmadığı kontrol edilir. Çil olduğu anlaşılırsa tedavi için süreç başlatılır. Çillerin derinin üst katmanında yer alması sebebiyle kolay yok edilebilen lekelerdir.

Çiller lazer tedavisi ile yok edilirken sivrisinek ısırmış gibi bir acı duyarsınız. Tedaviden önce işlem yapılacak bölge anestezi krem ile uyuşturulur. İşlem devam ederken de soğuk hava akımı ile tedavi yapılan alan soğutulur. İşlem bittikten sonra bölgede iğnelenme olabilir bunu engellemek için yüze soğuk kompres ve soğuk maske uygulanması yapılır.

Çil tedavisi yapıldıktan sonra ciltte kızarıklık ve kabarıklık oluşur. Kabarıklık zamanla gider. Kızarıklık ise morumsu bir renge kavuşur ve 7-10 gün içinde soyulur. Kabuk ciltten kalkarsa deri Pembe ve ince olur, bu süreç içerisinde cildinizi korumalısınız. Nemlendiriciler ve güneş kremleri ile bölgeyi korumalısınız. Zamanla renk eski haline döner..

– Q-SWITCH ND-YAG LAZER

Lazer ile tedavilerde genellikle kısa bir zaman olup geçmekte bile olsa fiziksel görünümün zarar görmemesini isteriz. İşte tam da bu gibi düşüncelere sahip olan kişiler için önereceğimiz bir lazer yöntemidir. Bu işlemin en çok tercih edilmesinin sebebi; cildinizde herhangi bir kabuklanma ve soyulma gibi problemler oluşturmadan cildinizi tedavi edebilecek bir yöntem olmasıdır. Sadece ufak bir kızarıklık yapabilir. Oda kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Püf Noktası: Cildinizdeki kusurları gidermek adına makyaj hilelerini deneyebilirsiniz.

Çil Tedavisinde Doğal Yöntemler

Vücudumuzda hemen hemen her problem için genellikle doğal yöntemlere başvurmak, oluşan hasarları doğal yöntemlerle tedavi edebilmek herkesin öncelikli başvurduğu yöntemler olup, vücudumuza yan etkileri diğer yöntemlere nazaran daha az olmaktadır. Şimdi ise sizlere çil tedavisi doğal yöntemlerle nasıl tedavi edilir ondan bahsetmek istiyoruz.

Çil Maskesi İbrahim Saraçoğlu

Çil lekelerine azaltmada ve devamlı kullanımlarda çilleri yok edebilme etkisine sahip İbrahim Saraçoğlu’nun çil maskesini sizler için derledik.

Malzemeler:

 • Su (2 su bardağı)
 • Lavanta ( 3 kaşık)
 • Testere dişli aslan pençesi otu (1,5 kaşık)

Hazırlanışı ve Uygulanışı:
Arzunuza göre istediğiniz bir kap içerisini verilen su oranını ekledikten sonra içerisini diğer malzemeleri de ekleyip kaynatmaya başlıyoruz. Karışımın kaynama işlemi bittikten sonra ılık bir kıvama gelmesini bekliyoruz. Ardından bir pamuk yardımı ile yüzümüze sürüyoruz. İşlem bu kadar basit ve kısadır. Aslan pençesi otunu alırken mutlaka testere dişli olmasına dikkat etmelisiniz. Kenarları düz olanları tercih etmeyiniz.

Çil Tedavisinde Kullanılacak Bitkisel Kür

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı kadar süt
 • Yarım su bardağı maydonoz suyu

Hazırlanışı:

Yukarıda verilen malzemeleri, size söylenilen oranda bir kap içerisine alarak iyice karışmasını sağlayın ve ardından hazırlanmış olduğunuz karışımı pamuk yardımı ile özellikle çillerin yoğun olduğu bölgelere sürün.

Ciltteki Çiller İçin Gül Suyu Maskesi

Çil lekeleri için gül suyu maskesi, yine oldukça etkili olan ve cildinizdeki çillerin renk yoğun azaltacak ayrıca cildinizde derinlemesine bir temizlik yapacak olan bir karışımdır.

Malzemeler:

 • Yumurta akı ( 1 adet yumurtadan elde edilmiş olacak)
 • Gül Suyu ( Çeyrek çay bardağından biraz daha az)
 • Yarım su bardağı kadar da badem

Hazırlanışı:

Verilen miktarda ki bademleri iyice dövün ve toz haline getirin. Sonra toz halindeki bademi bir kap içerisine alarak üstüne yumurta akını ve gül suyunu ekleyerek iyice kıvam alana kadar karıştırın. Karışım katıya yakın bir hal aldıktan sonra ( katı hal alması için malzemelerde bir miktar oynama yapabilirsiniz.) maskeyi cildinize sürün ve kurumasını bekleyin kuruduktan sonra ılık su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

Çil Tedavisi Kremleri

Aşağıda sizlere vereceğimiz kremler cilt lekelerinde kullanılan kremler olup, bir çoğunun cilt soyma özelliği bulunmaktadır. Hekiminize danışmadan kullanmanız kesinlik önerilmemektedir.

blank

Expigment

Genel olarak cilt soyucu özelliği sayesinde ciltte bulunan lekeleri yok etmek için kullanılır. Ciltte oluşan her türlü sivilce lekeleri, çil lekeleri, güneş yanıklarından oluşan lekeleri, hücre yenileyici özelliğinden dolayı yok etmede bire birdir. Bu krem ile çil tedavisi görenler, oldukça etkili olduğunu dile getiriyorlar.

Expigment hakkında daha detaylı bilgi için; https://www.1ciltbakimi.com/cilt-lekelerine-expigment-krem-mucizesi/

Tretin Krem

Yine ciltte soyma işlemi gerçekleştiren bu krem sivilce lekelerinde çok etkili olup, çil lekelerinde de kullanımı bulunmaktadır. Bu kremi cildinize uyguladıktan sonra kesinlikle güneşe maruz kalmamanız gerekmektedir. Bu kremin yan etkileri cilt üzerinde çok fazla olduğundan hekiminize danışmadan kullanmamanız gerekmektedir.

Madecassol Krem

Yine cilt üzerindeki lekeleri yok etmede oldukça popüler olarak kullanılan bir kremdir. Yanık, yara, sivilce ve genel olarak cilt üzerinde oluşmuş cilt lekelerini yok etmek için kullanılan bir kremdir. Cilt hücrelerini baştan aşağı yenileyen ve canlı kalmalarını sağlayan, cilt üzerinde etkileri kullanıcıları tarafından kanıtlanmış bir kremdir..

Madecassol  krem hakkında daha detaylı bilgi içinhttps://www.1ciltbakimi.com/madecassol-kremi-kullanimi-ve-faydalari/

Dermycin Leke Kremi

Dermycin krem günlük olarak kullanabileceğiniz ve cildinizin nem dengesini korumanın yanı sıra ciltte oluşan lekeler için doğal bir karışım içeren ve piyasa da bulunan doğal leke çıkarıcı kremler arasında yer almaktadır. Ciltte güneş yanıklarından kalan izler ve yaşlanma sırasında oluşan lekeleri yok etmede kullanılır.

Elocon Leke Kremi

Elocon en çok doktorlar tarafından reçete edilen bir krem olup ciltte oluşan lekelerin üstesinden gelen bir kremdir. Kızarıklık,sivilce ve diğer farklı lekeler için doktora başvuran kişilerin genel olarak kullandığı bir kremdir. İçerinde bulundurduğu kortizon sayesinde uzun süreli kullanımı önerilmemekte ve ayrıca vücudun hemen hemen her bölümünde kullanılan bir kremdir.

Soskin Leke Giderici Kremi

Yine içerisinde doğal içerikler barındıran bir kremdir. İçerisinde Arbutine ve beyaz dut içermektedir. Bu içerik sayesinde ciltte bulunan hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlayarak ciltte oluşan veya oluşmuş lekelerin üstesinden gelmektedir. Özelikle kahverengi cilt lekelerinde etkili olan bu kremin kullanıcıları oldukça memnun

Arap Kızı Kremi

Düzenli kullanımlar da ciltte koyu renkli lekeleri gidermek için kullanılan bir krem olup, fazlaca satıldığından dolayı piyasada sahtesi de pek çok kullanılan bir kremdir. Bu yüzden kremi alırken güvenilir yerlerden almanız ve kremi mutlaka düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Arap kızı hakkında detaylı bilgi için; https://www.1ciltbakimi.com/arap-kizi-kremi/

Yves Rocher White Botanical – Leke Karşıtı Krem

% 98 doğal içeriğe sahip olan bu krem, cildi yaşlanmaya karşı koruyarak, ciltte oluşan yaşlılık dan meydana gelen cilt lekelerini ve ciltte oluşan koyu renkteki lekeleri gidermede kullanılır. Kırışıklıklar içinde etkili olarak kullanılan bu krem, yüzünüzün berrak bir görünüme sahip olması için katkıda bulunur.

Makyaj Hileleri

İnsanlığın ilk yıllarından beri kadınlar güzelliklerinin farkına varmışlar ve kendilerini daha alımlı bir görüntüye ulaştırmak için doğal malzemeleri yüzlerini renklendirmek için kullanmışlardır. Araştırmalar yapmışlar, tamamen doğal ürünlerle saçlarını boyamışlar; rujlar, allıklar üretmişler. Yani kadınların kozmetik merakı çok çok eski zamanlara dayanır.

Ne yazık ki günümüzde doğal ürünlerden faydalanılmıyor tam tersine kimyasal maddeler ve yöntemler kozmetik ürün üretiminde kullanılıyor. Piyasadaki çoğu ürün kanserojen madde içeriyor ancak bizler yinede makyaj malzemelerinden uzak duramıyoruz. İşin kötü yanı yüzümüz makyaja o kadar çok alışıyor ki, makyajsız halimiz bize oldukça yabancı geliyor, kendimizden uzaklaşıyoruz; etrafımızdaki insanlar bile yüzümüzdeki solukluğu fark ediyor.

Peki, makyajla yüzümüzdeki kusurları nasıl gizleyebiliriz?

 • Göz içine sürülen beyaz göz kalemi daha aydınlık bakmanızı ve daha büyük gözlü olmanızı sağlamaktadır.
 • Likit eyeliner yerine kalem eyeliner kullanmanız daha hoş göstermektedir.
 • Kontur uygulaması her bayanın bilmesi gereken bir husustur. Yüze müthiş vurgular yaparak daha belirgin hatlara sahip olmanızı sağlar.
 • Geniş fırçalı rimelleri tercih etmeniz kirpiklerinizi daha kıvrımlı bir görüntüye sokar.
 • Dudak kaleminizi rujunuzdan bir ton koyu seçmeniz halinde dudağınızın şekilli görünmesini sağlayacaktır.
 • Sabitleyici pudra makyajınızın daha uzun süre yüzünüzde bozulmadan kalmasını sağlayacak, makyajınızı tazeleyemediğiniz için korkmanıza gerek kalmayacak.
 • Ten renginize uygun fondöten kullanmaktan sakın kaçınmayın zira bu önemli bir husustur.

-2. seansa eylülde gideceğim çünkü çillerim kayboldu derin kabuklanma ve kızarma oldu. Fakat çekilen acıya değer bir kaç burun etrafında gözlerimin çevresinde kalmış işlem görmediği için fakat onları da takmıyorum doktora binlerce teşekkürler.

-Benim tüm yüzüme uygulandı yarım saat sürdü. İlk yapıldığında acayip kırmızı oldu yüzüm ve 3 gün sonra kabuklaşma ve 1 hafta sonra döküldü minik benlerim vardı onlar bile kalmadı.

Güncelleme; 05.02.2019

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.