Cilt Bakımı

Çil Tedavisi

Çil Tedavisi

Çiller güneşin neden olduğu lekelerdir. Derimizdeki melanositler melanin isimli bir boya maddesi salgılar. Melanositler aşırı güneşe maruz kalırlarsa ciltte hasar oluşur ve bu hasar sonucu çillenme meydana gelir. Çil güneşin derimizde aşırı hasar bırakmasından dolayı meydana gelir. Çiller derinin süt katmanında yer alır.

Cildinin güneşe maruz kaldıkça beraberinde de çillenme artışı olur. Bazı mesleklere sahip kişilerde çillenme daha fazla görülmektedir. Denizciler, inşaat işçileri, tarlada çalışanlar gibi iş sahiplerinde çillenme daha yoğun görülmektedir. İncelendiğinde çillenmenin yaz aylarında daha fazla görüldüğü gözlemlenir. Kış ayında güneşi ışınlarının dik gelmemesi sebebiyle melanin pigmenti yüzeysel soyulma ile azalır ve zamanla görülmez olur. Çiller kansere dönüşmezler. Ama zaman zaman bir dermatologa görünmeniz daha iyi olur.

Lazerle Çil Tedavisi

Çillerden lazer sayesinde kurtulabilirsiniz. Öncelikle bir dermatologa görünmeniz gerekir. Ardından çilleriniz incelemeye alınır. Kanser olup olmadığı kontrol edilir. Çil olduğu anlaşılırsa tedavi için süreç başlatılır. Çillerin derinin üst katmanında yer alması sebebiyle kolay yok edilebilen lekelerdir.

Çiller lazer tedavisi ile yok edilirken sivrisinek ısırmış gibi bir acı duyarsınız. Tedaviden önce işlem yapılacak bölge anestezi krem ile uyuşturulur. İşlem devam ederken de soğuk hava akımı ile tedavi yapılan alan soğutulur. İşlem bittikten sonra bölgede iğnelenme olabilir bunu engellemek için yüze soğuk kompres ve soğuk maske uygulanması yapılır.

Çil tedavisi yapıldıktan sonra ciltte kızarıklık ve kabarıklık oluşur. Kabarıklık zamanla gider. Kızarıklık ise morumsu bir renge kavuşur ve 7-10 gün içinde soyulur. Kabuk ciltten kalkarsa deri Pembe ve ince olur, bu süreç içerisinde cildinizi korumalısınız. Nemlendiriciler ve güneş kremleri ile bölgeyi korumalısınız. Zamanla renk eski haline döner.

Püf Noktası: Cildinizdeki kusurları gidermek adına makyaj hilelerini deneyebilirsiniz.

Makyaj Hileleri

İnsanlığın ilk yıllarından beri kadınlar güzelliklerinin farkına varmışlar ve kendilerini daha alımlı bir görüntüye ulaştırmak için doğal malzemeleri yüzlerini renklendirmek için kullanmışlardır. Araştırmalar yapmışlar, tamamen doğal ürünlerle saçlarını boyamışlar; rujlar, allıklar üretmişler. Yani kadınların kozmetik merakı çok çok eski zamanlara dayanır.

Ne yazık ki günümüzde doğal ürünlerden faydalanılmıyor tam tersine kimyasal maddeler ve yöntemler kozmetik ürün üretiminde kullanılıyor. Piyasadaki çoğu ürün kanserojen madde içeriyor ancak bizler yinede makyaj malzemelerinden uzak duramıyoruz. İşin kötü yanı yüzümüz makyaja o kadar çok alışıyor ki, makyajsız halimiz bize oldukça yabancı geliyor, kendimizden uzaklaşıyoruz; etrafımızdaki insanlar bile yüzümüzdeki solukluğu fark ediyor.

Peki, makyajla yüzümüzdeki kusurları nasıl gizleyebiliriz?

  • Göz içine sürülen beyaz göz kalemi daha aydınlık bakmanızı ve daha büyük gözlü olmanızı sağlamaktadır.
  • Likit eyeliner yerine kalem eyeliner kullanmanız daha hoş göstermektedir.
  • Kontur uygulaması her bayanın bilmesi gereken bir husustur. Yüze müthiş vurgular yaparak daha belirgin hatlara sahip olmanızı sağlar.
  • Geniş fırçalı rimelleri tercih etmeniz kirpiklerinizi daha kıvrımlı bir görüntüye sokar.
  • Dudak kaleminizi rujunuzdan bir ton koyu seçmeniz halinde dudağınızın şekilli görünmesini sağlayacaktır.
  • Sabitleyici pudra makyajınızın daha uzun süre yüzünüzde bozulmadan kalmasını sağlayacak, makyajınızı tazeleyemediğiniz için korkmanıza gerek kalmayacak.
  • Ten renginize uygun fondöten kullanmaktan sakın kaçınmayın zira bu önemli bir husustur.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ